Onko Etelä/Länsi-Suomessa ikinä tilastoidun historian aikana satanut niin paljon lunta muutamassa viikossa kuin tänä talvena?
En siis tarkoita välttämättä määrällisesti, vaan siten, että montaa poutapäivää ei ole kyllä ollut. Melkein koko ajan satanut lunta enemmän tai vähemmän, useimmiten enemmän.
Kommentit (12)
Ihanaa kun talvi on talvi, eikä mitään vesisadetta..pääsee hiihtämään ja luistelemaan..
Vierailija kirjoitti:
Ihanaa kun talvi on talvi, eikä mitään vesisadetta..pääsee hiihtämään ja luistelemaan..
Itsekin pidän pakkasesta enemmän kuin vesikelistä, mutta olis ihan kiva jos joskus olisi lumisateeton pakkaspäivänä.
Kyllä. Ajalla ennen ilmastonmuutosta.
Ei Helsingissä ainakaan ole mainittavan usein satanut. Harmaata on kyllä ollut, aurinkoisia päiviä ehkä pari.
No montakos senttiä sitä lunta on jo kertynyt, kun niin usein on satanut?
Vierailija kirjoitti:
Ei Helsingissä ainakaan ole mainittavan usein satanut. Harmaata on kyllä ollut, aurinkoisia päiviä ehkä pari.
Rannikolla talvi onkin ihan erilainen kuin sisämaassa.
Eikös tämä ole viimeisten kymmenen vuoden ajan ollut ihan normi. Etelärannikolla on ollut lunta enemmän kuin Lapissa. 90-luvulla oli aina mustat joulut ja hiitämään ei päässyt koko talvena. Sitä se ilmastonmuutos teettää, meret höyryää lämpiminä ja te saatte höyryt lumena. Vihdoinkin Helsinki on nimensä mukaisesti valkea kaupunki. Olkaa onnellisia siitä.
Vierailija kirjoitti:
No montakos senttiä sitä lunta on jo kertynyt, kun niin usein on satanut?
No meillä ylettyy lumikinokset jo melkein ikkunoihin saakka. Kohta ei löydy pihalta paikkaa mihin kolata lumet. Ei viitsisi naapurin tontillekaan niitä työntää.
Mäkin oon kyllästynyt jo tähän jatkuvaan lumisateeseen. Ja siihen, että joka päivä aura-auto jättää metrin kinokset pihatien eteen.
Ei lumessa mitään vikaa ole, kunhan tulis vaikka kerralla koko talven lumet eikä joka ikinen päivä. Kokoajan saa olla selkä vääränä lunta työntämässä. Kauhulla odotan huomista myräkkää. 😖
Viime talvena vai oliko edellisenä oli tammikuussa todella lämmintä. Metsässä kun käytiin kävelemässä olis ollut kuin syksyllä kun ei luntakaan ollut mailla halmeilla. Kunnon talvi tais tulla silloin vasta helmikuun puolella.
No ei ooooo