Tiedätkö kenen exän kanssa seurustelet?
heräsi kysymys kun suomessa on pienet piirit niin ei ole mahollista seurustella kenenkään uuden kanssa vaan aina on jonkun toisen exä kumppanina. Jos nyxä ei kelpaa niin käytetty kierrokseen ja sama runba jatkuu.
Kommentit (11)
Tottakai tiedän, keiden kanssa mieheni on seurustellut aiemmin.
Valitettavasti. Miehen exän pää on oikea tuulitunneli, joten hän häiriköi hyvin ahkerasti meidän suhteemme alkuaikoina vaikka heidän suhteensa oli loppunut jo muutama vuosi aiemmin. Eikä yhteisiä lapsia tai muita siteitä joita olisi voinut edes käyttää tekosyinä. No, eipä miestä paljon tänä ex enää kiinnostanut ja on hyvin menneen talven lumia.
No en mä sen jokaista aiempaa säätöä tiedä, mutta ihan avoimesti kaikki vakavimmat on puhuttu puolin ja toisin, ja lastensa äidin kanssa olen ihan asiallisesti jutellut.
Onko asia jollekin ongelma?
Vierailija kirjoitti:
No en mä sen jokaista aiempaa säätöä tiedä, mutta ihan avoimesti kaikki vakavimmat on puhuttu puolin ja toisin, ja lastensa äidin kanssa olen ihan asiallisesti jutellut.
Onko asia jollekin ongelma?
miten voit suhtautua asiaan noinkin rauhallisesti ja olla suhteessa kuluneen ihmisen kanssa? en ottaisi kenenkään entistä ja vielä pahempaa lapsia omistavaa
Miehen ex-rouva lähti toisen miehen matkaan, mutta on sitä mieltä, että minä rikoin heidän välinsä, vaikka tutustuin mieheen vasta kolme vuotta heidän eronsa jälkeen. Ex muistuttaa tästä asiasta tasaisin väliajoin.
Tiedän, en ole tavannut sillä ex asuu Ranskassa josta on kotoisin.
Tiedän mieheni lapsen äidin, muut eivät liity millään tavalla meidän elämään nyt.
En tiedä.
Mieheni ei ole koskaan suostunut sen kummemmin kertomaan entisestään. Sen verran olen ymmärtänyt, että heidän juttunsa kesti noin puoli vuotta ja nainen ehdittiin esitellä äidille. Homma päätyi ymmärtääkseni ikävästi, ja jutussa oli ylimääräisenä joku mieheni miespuolinen tuttava (, jonka kanssa eivät ole enää missään tekemisissä). Mutta siis mitään muuta en tiedä, ja nämäkin tiedonmuruset olen kuullut eri asiayhteyksissä meidän neljän vuoden seurusteluaikana....
En tiedä onko tämä tietämättömyys kivempi vai ei-kivempi tapa kuin tietäminen. Tiedän mm., kuinka entisen puolisoni paras seksikokemus oli painaa silloista tyttöystäväänsä keittiönpöydällä ja kuinka tämän toinen exä oli hullu vainoaja stalkkeri, joka yritti saada minut ja exäni eroamaan seurustellessamme (näin ihan sekopäisiä tekstareita, ja ihme ettei nainen yrittänyt lähestyä minuakin...). Ja noh, muutenkin kun tiesin molempien ulkonäön jne., ja toisen kanssa olin tavannutkin niin oli se aika kiusallista.
Tietysti tiedän, entä sitten? Ihan hyvin ollaan tultu jopa toimeenkin.
Tiedän, mieheni entinen on mun entinen ystävä. Joitakin miehen entisiä seksikumppaneita tiedän ja näitä vähemmän vakavia nuoruuden seurustelujuttuja. Mikään noista ei mua häiritse koska mulla ei ole tarvetta verrata meidän suhdetta miehen entisiin suhteisiin. Myös minä olen nuorempana seurustellut miehen ystävän kanssa ja mies tietää mun vakavammat seurustelusuhteet. Tarkennan kyllä tässä kohtaa että me ei miehen kanssa olla tunnettu niihin aikoihin kun vuosia sitten ollaan seurusteltu ystäviemme/entisten ystävien kanssa. Ollaan vähän pienemmältä paikkakunnalta kotoisin että väkisinkin tuntee ja tietää niitä entisiä.
Siis mitä? Tottakai tiedän, kenen kanssa puolisoni on ollut naimisissa ennen minua.