8v ja kaverisuhteet
Meidän 8v tyttö on ollut parasta kaveria 5v lähtien erään toisen samanikäisen tytön kanssa. Ovat olleet "sydänystäviä" ja kuin paita ja peppu, eskarissa ja koulussa.
Syksyllä luokassa aloitti uusi tyttö ja lapseni kaveri ystävystyi tämän kanssa. Nykyään nämä tytöt ovat kahdestaan ja varsinkin kun uudella tytöllä on aina kännykkä koulussa, viettävät kaikki välitunnit sen parissa. Eivät ole tyttöni kanssa enää yhtään tekemisissä.
Äitinä tilanne tuntuu lapsen puolesta tosi pahalta. Huomaan, ettei hän ymmärrä tätä juttua ollenkaan ja luulee ,että hänessä on jotain vikaa. Onneksi koulussa on muitakin kavereita, mutta ei enää hyvää ystävää. Onko mitään vinkkejä tai samanlaisia kokemuksia!?
Kommentit (4)
Ehkä nuo kaverisuhteet tosiaan menee noin ja otan äitinä tilanteen liian henkilökohtaisesti. Sattuu kuitenkin, kun lapsella paha olla. Tyttö on kovin ujo luonteeltaan, eikä tee kovin helposti tuttavuutta uusien ihmisten kanssa. Olen tytön kanssa jutellut, että usein ystävyyskin muuttaa muotoaan, välillä voi olla kausia, että ollaan enemmän tekemisissä ja välillä taas vähemmän ym. Tietenkin asiasta tekee hankalamman ehkä se, että tytöt on kaikki samalla luokalla..
Missä koulussa kännyköitä ei saa pitää välkillä!? Meidän koulussa opettajat/rehtori vetoavat "lapsen oikeuteen" pitää puhelin välitunnilla. Opettajat eivät kuulemma voi puuttua lasten kännykkä-touhuihin!?!Miten tämä asia voi olla näin erilailla Suomen eri kouluissa!!??Haluaisin ehdottomasti kännykät pois välitunneilta ja lapset leikkimään. Ja niin haluaisi moni muukin vanhempi meidän koululta..
Minun tyttäreni on myös 2.luokalla, eikä hänen koulussaan todellakaan saa käyttää puhelinta välitunnilla/minään muunakaan aikana. Kuopiossa asumme.
Ei oo totta..olen ajatellut,että tämä kännykkä-asia menee joka koululla samalla lailla. Pitääpä jutella opettajan ja muiden vanhempien kanssa tästä!
Lasten ystävyyssuhteet menevät usein noin, varsinkin alaluokilla. Kun tyttäresi oli parhaan kaverinsa kanssa, ehkä joku kolmas osapuoli tunsi itsensä syrjityksi, mutta ette huomanneet sitä? Yritä rohkaista tyttöäsi olemaan kiva kaveri muille ottamatta paineita seuraavan "sydänystävän" valloittamisessa. Löytyisikö harrastuksista koulun ulkopuolisia kavereita?
Vähän ihmettelen, missä koulussa kännykän käyttö välitunnilla on luvallista. Lapseni ovat alakoululaisia, ja heidän koulussaan kännykät ovat suljettuna koko koulupäivän ajan. Jos välituntivalvoja näkee kännyköitä käytettävän, ne takavarikoidaan.