Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Välikausihaalareiden saatavuudesta syksyllä?

Vierailija
12.05.2006 |


Tässä täysi toope on nyt entistä enemmän pihalla, kun kävimme tänään Prismassa. Siellä oli alennettu kaikki välikausihaalarit 30 prosentilla. Siinä yksi mamma kirosi, ettei ole enää heidän kokoaan, kun olisi tarvinnut syksyksi pojalleen puvun. Väitti, ettei tule enää uutta mallistoa tänä vuonna.



Siis jos nyt jo alennetaan ja ne ryysyt meinaa loppua sieltä tangoilta, niin onko mun nyt siis hamstrattava se hiivatin haalari varastoon? Kai niitä nyt vielä syksylläkin saa? Eikö todella tule mitään syksymallistoa?

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
13.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

aikuistenkin tuulipuvut tulee keväällä. Toppavaatteet tulee jo kesän lopulla liikkeisiin, mutta eihän niitä tietenkään silloin vielä ole tarkoitus pitää, mutta jos haluaa valita runsaista valikoimista(kaikkia kokoja vielä saatavilla) niin ne kannattaa ostaa jo silloin. Jos menet toppahaalariakin etsimään vasta sitten, kun sitä tarvitaan niin saatat jäädä ilman. Sama juttu välikausihaalareissa, että ne on tosiaankin ostettava jo keväällä.



terveisin vaatekaupan myyjä

Vierailija
2/13 |
12.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

syksyllä myydään toppahaalareita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
12.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syysvaate, kevätvaate, siis mikä? Onko mun trenssini välikausitakki? Jotain mammaslangia taas, en jaksa...

Vierailija
4/13 |
13.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun nytkin oli n.3 viikon käyttöikä haalarille,

nyt muksut kulkee jo muissa vaatteissa...

kun taas syksyllä tämä sade ym. kausi on paljon pidempi jolloin noita välikausivaatteita tarvitaan!

miksei niitä siis myydä kunnolla syksylläkin?????

Vierailija
5/13 |
13.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Syksyksi kaipaisi jotain syksyväritystä :). Ehkä vähän liikaa pyydetty, mutta en mäkään aluksi ymmärtänyt, että syyspuku pitää metsästää jo hyvissä ajoin, eikä sitten vasta, kun sitä tarvitaan.

Vierailija
6/13 |
13.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Järjenvastaista, mutta ei voi mitään. " Ei ole markkinoita," sanovat kun kaupoista kysyy.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
13.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joka syksy tulee välikausivaatteita myyntiin ja alennuksessa vieläpä. Koulujen alkaessa saa esim. S- ja K-kauppojen jäsenetuna ulkoilupukuja, kaksiosaisia ja haalareita.



Mutta toisaalta: mikä niiden varastoon ostamisessa on ap:lle niin hankalaa? Jos ne nyt saa halvalla, niin mikset osta jo nyt? Ei lapsen kasvua NIIN hankala ole ennakoida.

Vierailija
8/13 |
13.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Osaisko joku näin aamulla vähän vielä kommentoida. Eikö syksyllä ole aika pitkä aika, kun tarvitaan haalaria, jossa ei ole toppaa? Vai syyskuussako jo vedetään toppahaalarit niskaan, ei kai?



Kolmonenko se oli joka kritisoi tätä termiäni... välikausihaalari... Puhunkohan mä nyt sitten väärästä asiasta. Mulle vaan yksi ystävällinen lastenvaateliikkeen myyjä taannoin selitti, että nämä ilman toppaa olevat " tuulipukutyyppiset" haalarit ovat välikausihaalareita. Korjatkaa nyt, jos olen väärässä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
13.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen ainakin kuullut, ettei syksyisin tule uusia malleja välikausihaalareista.



Erään tuttuni lapsi kulki viime syksyn ilman haalaria, kun äiti ei älynnyt ostaa sellaista keväällä ja syksyllä ei ollut enää hänen lapsensa kokoja jäljellä.

Vierailija
10/13 |
13.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kysyit asiaaasi vaan väärään aikaan :).



Termisi on ihan oikea.



Vietin viime syyskuussa melkein unettomia öitä, kun oli aika hankkia lapselle tarhaan haalari. Oli liian lämmin toppahaalarille, eikä niitä pirun välikausipukuja ollut enää missään. Hajakokoja löytyi, mutta ei todella sellaista, jota olin ajatellut. Minä siis myöhästyin.



Vuodessa tulee vain yksi mallisto noita välikausihaalareita esim. Reimalta ja Lassielta ja se ilmestyy keväällä. Yleensä alennukset niistä alkaa jo juhannuksena (tänä vuonna nähtävästi jo aiemmin) ja syksyllä niitä ei kaupoissa enää ole montaakaan.



Niin ja todellakin syksylläkin vielä sitä pukua tarvitaan. Ei meilläkään toppapukua heti päälle vedetä. Varsinkin jos on leuto syksy niin voi mennä pitkälle lokakuuhun, kun se välikausipuku on tarpeellinen.



Mutta siis mun kokemuksella kannattaa hankkia se haalari pian, varsinkin jos haluaa tietyn värisen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
13.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta se on siis -> 80 cm.

Vierailija
12/13 |
13.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli lassiet 24¿.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
13.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän tytyölle se malli ei vaan sopinut ollenkaan. Olisin halunnut sellaisen, kun oli vielä niin edullinenkin. Reiman puku oli parempi tuolle meidän laiheliinille. En kuitenkaan raaskinut sitä vielä ostaa, kun maksoi melkein 70 euroa.



Noh, mennään tänään uudestaan. Mun tuurilla niitä kalliita pukujakaan ei varmaan enää ole :).



Kiitos vastauksista!



ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi kaksi