Minkä ikäisenä lapsenne ovat alkaneet avaamaan itse pakettinsa?
Meillä on nyt 3v lapsi, eikä hän tänäänkään avannut kauheasti itse pakettejaan. Joka vuosi on hiukan repallettu paperia ja näytetty mallia, mutta häntä ei vain kiinnosta. Jos ja kun paketista tulee jotakin kiinnostavaa, leikkii sillä kyllä, mutta vieläkään ei kiinnosta avata itse paketteja.
Missä iässä teillä on lapset alkaneet avata itse pakettinsa, varsinkin jos on ainoa lapsi?
Kommentit (15)
Mun 8kk vanha avasi tänään oman pakettinsa. Kevyesti pakattu pehmo kyllä kyseessä.
Meillä lapsi avasi yhden paketin puoliksi, kun repalsin paketin papereita sen verran, että paketista näkyi rengas, sitten lapsi innostui. Tykkää ihan kauheasti autoista tällä hetkellä, mutta muuten ei availlut paketteja. Joka vuosi olen ajatellut, että ehkäpä sitten ensi vuonna.
Ap
Kyllä meillä 2v availi innoissaan itse omat pakettinsa.
No 1-vuotias ainakin vain pinosi paketit kasaan ja seisoi niiden päällä... Huoh. Kovasti houkuttelemalla repi vähän teippiä pois.
Tuo 2 v 11 kk avasi innoissaan niin omat kuin muidenkin paketit (luvan kanssa).
Voi ei, voin kuvitella tuon kommentoijan nro 6 tilanteen, lapsilla on kyllä mielenkiintoiset leikit =D
Ehkäpä meillä sitten ensi vuonna lapsi jaksaisi kiinnostua paketeistaan.
Ap
27v avaa pullopaketin ja loput jää avaamatta.
Vierailija kirjoitti:
27v avaa pullopaketin ja loput jää avaamatta.
No toivottavasti meillä tämän ikäisenä lapsi jo avaa itse pakettinsa, ettei meidän vanhempien tarvitse =D
Ap
Mun isä, 64 v. ja ei avaa lahjoja vieläkään itse.
Äitini hoitaa avaamisen.
No, tuskinpa nyt on kovin vakavaa, vaikkei kiinnostaisikaan. Ainakin jaksaa leikkiä vanhoilla leluillaan, pitäisi kai olla kiitollinen siitäkin =)
Ap
Meillä 4- ja 1-vuotiaat avasivat pari lahjaa itse. Loput lahjat on avaamatta, eiköhän nekin avaudu huomisen aikana.
Onko teidän lapselle ollut lahjojen avaamisen mallia? Muita lapsia availemassa lahjoja tai vanhempia availemassa lahjoja? Vaikeahan se voi olla innostua avaamaan lahjoja, jos ei näe mallia siitä.
Vierailija kirjoitti:
Meillä 4- ja 1-vuotiaat avasivat pari lahjaa itse. Loput lahjat on avaamatta, eiköhän nekin avaudu huomisen aikana.
Onko teidän lapselle ollut lahjojen avaamisen mallia? Muita lapsia availemassa lahjoja tai vanhempia availemassa lahjoja? Vaikeahan se voi olla innostua avaamaan lahjoja, jos ei näe mallia siitä.
Muita lapsia ei ole ollut mallia näyttämässä, kun lapsemme on suvun ja ystäväpiirin ainoa lapsi. Aikuiset ovat toki omat lahjansa avanneet ja olemme yrittääneet innostaa, mutta ei kun ei.
Ap
Teini heitti pehmeät paketit nurkkaan ja jätti avaamatta
up