Vatsatauti - noroa vai mitä?
Itsellä alkoi su aamulla (nyt ke ilta) ripulointi, kerran tai kaksi ihan vettä. Vatsa turvonnut sen jälkeen ja kipeä mutta ei tullut enää mitään. Ma olin kotona ja tyttökin alkoi valitella vatsaa. Ti aamuna tyttö alkoi oksentaa ja oksensikin koko päivän, iltapäivän jälkeen väli piteni eikä lopulta voinut kuin yökkäillä kun ei ollut mitä oksentaa.
Nyt mulla tän iltapäivän ollut vatsa todella kipeä (ja pari pvää kipeä ja enemmän tai vähemmän etova mutta ei oksettava olo) .
Kuumetta tytöllä eilen 38 ja minulla su-ma yönä 37.4. Eli ei rajua kuumetta mutta vatsat todella kipeitä.
Vastaako noron oireita? Vai perusvatsis? Aikaisemminkin ollut tautia mutta ei tämmöistä turvonnutta vatsaa ja särkyä ja vielä uudestaan alkamista ennen niin kyselen.
Kommentit (2)
Voi olla noroa (tyttö ilmeisesti saapunut taudin sinulta) tai jotain muuta, mutta pysy poissa töistä ja pidä tyttökin kotona (jos muuten olisi hoidossa) loppuviikko. Noro tarttuu helposti ja pitkään. En teitä tuolla sairastamisaikataululla haluaisi edes jouluksi vielä kotiini, ei millään pahalla. Eli jos olette jouluksi sukulaisten luo menossa, niin minusta olisi reilua ainakin kertoa, että teillä on saattanut olla alle viikko sitten noro.
Tyttö myös ripuloi eilen