G: Pettääkö miehesi sinua? Vaihtoehdot: Kyllä, ei ja ehkä.
Kommentit (16)
100% varma en tietenkään voi olla, mutta luottamukseni on 100%.
Tai siis kokemuksesta osaan etsiä toisesta sellaisia merkkejä, joita aikanaan huomasin itsessäni (exäni ei koskaan huomannut). Siksi uskalsin sanoa ei.
Vastaan ei ihan samalla tavalla kuin vastaisin ei kysymykseen " Onko sinulla piilevä syöpä" tai " Onko isäsi piilojuoppo" tai jotain vastaavaa. Varmaahan tässä maailmassa ei ole muu kuin verot ja kuolema, ja muistakin asioista kuin puolison uskollisuudesta ihminen muodostaa käsityksensä niitten tietojen ja tunteiden perusteella, jotka hänellä sattuu olemaan.
Kaverini harrasti aikanaan ukkomiehiä ja kukaan heistä ei jäänyt koskaan puolisolleen kiinni vaikka kyllä joku varmaan jotain arvasikin. Noista tarinoista viisastuneena en ihan täysin luottaisin keneenkään sillä ne peitetarinat ja valheet oli joskus niin uskomattomia.
Edellinen suhde loppui juuri niin - me tavattiin työmatkalla, juteltiin ja humalassa pussattiin - ei harrastettu seksiä kuitenkaan. Mies oli niin paskana tästä, että ei voinut jatkaa suhdettaan. (Olivat tosin muutenkin harkinta-ajalla suhteessaan, mutta kuitenkin.)
Miehellä on käsittämätön omatunto, joka vaivaa niin paljon pienistäkin asioista, että ei kerta kaikkiaan tulisi kuuloonkaan.
Kun vihdoin saimme suhteemme toimimaan, ollaan muutenkin molemmat siitä niin tohkeissamme, että ei tulisi mieleenkään pettää.
Mä luotan myös 100% mieheeni. Ei hänelläkään olisi aikaa/voimia jonkun toisen naisen kanssa olemiseen. Ja mun mies on kiltti ja ihana. Ja jos se sen tekis, niin ei näkis mua tai lastaan enää koskaan.
En usko että nyt juuri pettäisi, mutta mistä tiedän ettei olisi joskus pettänyt? Jos on, niin eipä ole kertonut (en haluaisi tietääkään). Mies kyllä vakuuttelee ettei ikinä ole pettänyt eikä sellaista voisi ikinä tehdäkään sillä ei voisi elää sellaisen kanssa... Mutta kuten sanottu, en minä ole joka hetki miehen mukana että tietäisin.
luulen oikeesti että ei todellakaan petä!
Mutta, vaikka pettäisikin, niin mitä sitten???
Mistäs sitä koskaan varmasti voi tietää..
Vierailija:
Mistäs sitä koskaan varmasti voi tietää..
Tunnusti eilen ihastuneensa kuitenkin esimieheensä, viisikymppiseen naiseen. :( Mutta tuskinpa sen kanssa pettäisi? Itse on kolmekymppinen.
ja kaikkien muiden miesten kohdalla sanoisin ehkä. Kilteinkin mies voi pettää, vaikka olisit 24h hänen kanssaan. Se ei tarvitse paljoa.
missähän välissä se vielä jotain naista pyörittämään...
ellei sitten olla yhdessä 24tuntia/vrk.
Joten ehkä mieheni pettää minua, ehkä ei. Olennaista parisuhteen kannalta on kuintenkin luottamus - uskon ettei mieheni petä minua ellei sitten erikseen toisin todisteta.
mutta kaipa se aina on mahdollista, eli ehkä.
Olen lähipiirissäni nähnyt kaksi niin törkeää pettämistapausta että en kerta kaikkiaan voi enää kenenkään luottaa ihan satasella. Molemmat tapaukset olivat sellaiseia, joista en ikinä olisi uskonut. Toinen pettäjistä oli mies, toinen nainen.
Ja toisessa tapauksessa puoliso oli nimenomaan satavarma ettei hänen siippansa voisi koskaan pettää " Ei sillä ole haluja , eikä missään nimessä aikaakaan..."
Tosi surkeita tapauksia jotka ovat monelta vieneet uskon ihmisiin. Siksi ei ihan sokeasti kannata luottaa.