Ideoita jouluviemisiksi?
Meillä on ollut tapana viedä joulun aikaan naapureille ja tuttaville pieniä joululahjoja/-muistamisia. Tiedän kyllä ettei tarvitsisi, mutta haluamme ihan vain siksi koska se on mielestämme ihana, joulumieltä nostattava tapa. Viemiset tuntuvat noudattavan joka vuosi samaa kaavaa, kuten erikoisglögi, suklaarasia ja myyjäisistä ostettu kynttilä. Tänä vuonna olisi kiva keksiä jotain erilaista, mutta en tiedä mitä. Siksi kysynkin teiltä, mitä sinä toivoisit saavasi joulumuistamisena?
Kommentit (15)
Ap jatkaa, "en mitään" -kommentit voi jättää pois, koska kuten jo sanoin, tämä on meistä ihana ja meille tärkeä tapa. Tuttavamme ovat myös jouluihmisiä ja usein muistavat meitäkin jotenkin.
Kahvipaketti on varma valinta. Ja suklaakonvehdit.
Vierailija kirjoitti:
Hyvää joulusinappia.
Tämä on hyvä idea, etenkin itse tehtynä arvostan kovasti. Samoin muutakin itse tehtyä, kuten saaristolaisleipää tai fudgeja.
Syötävä on siitä hyvä asia, ettei se jää nurkkaan pölyttymään. Jatkaisin itse ruokalinjalla tai muulla tavaralla, jonka voi käyttää.
Hienompaa kahvia
Teelajitelma
Pullo hienompaa mehua
Erikoishilloja esim. appelsiini-viski, miksei myös itse keitetty hillo
Kauniita servettejä esim. sen kynttilän seurauksi
Kukkakimppu
Erikoisjäätelöä esim. Kolme Kaveria, siihen seuraksi vaikka tuikkuja
Löylytuoksut, vasta/vihta, laudeliina
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Hyvää joulusinappia.
Tämä on hyvä idea, etenkin itse tehtynä arvostan kovasti. Samoin muutakin itse tehtyä, kuten saaristolaisleipää tai fudgeja.
Itsetehtyä minäkin tosiaan tarkoitin.
Hyväntuoksuinen ja laadukas palasaippua ja sille pieni astia. Lushista voi ostaa vaikka muutaman 100g palan ja pilkkoa niitä pienemmiksi, jos tuntuu että se 100g on liian iso. Isoissa supermarketeissakin on kivat saippuavalikoimat.
Ite tykkäisin myös tervasaippuasta ja tervasuihkugeelistä!
Olisin varovainen voimakkaasti tuoksuvien kanssa. Itse en voi mennä Lushiin edes sisälle, koska tuoksu. Samoin en pidä tuoksukynttilöistäkään.
Itsekeitettyä hilloa minäkin veisin.
Sytykesipsejä jos on takka tai puukiuas.
Joulutähti ja Pandan juhlapöydän konvehteja.
:D
KliseistäJoulua kirjoitti:
Joulutähti ja Pandan juhlapöydän konvehteja.
:D
Kliseistä tai ei, niin mulle kelpais tällaset joulutuliaiset oikein hyvin!
Kiitos, hyviä ehdotuksia tullut!
Ap
Kahvipaketti tai kukkia. Joulutähti tai joku kimppu. Ei hyasinttia, jos ei varmasti tiedä että saaja tykkää hajusta. Kahveista vaaleapaahtoinen Juhlamokka on tietysti suurimmalle osalle se varma valinta, mutta pieni annos jotain erikoisempaa on yleensä vähän tyylikkäämpi lahja.
Hyvää joulusinappia.