Tettiläinen tulee työpaikalle, mitä huomioida?
Minut on nimetty siis tettiläisen ohjaajaksi, ja kyselen neuvoja.
Kommentit (3)
Että hän on hyvin nuori ja oletettavasti tarvitsee paljon neuvoja mitä tehdä. On myöskin hyvä listata tehtäviä mitä voi tehdä jos saa hommansa loppuun (moni nuori epävarmuudessaan pelkää kysyä mitä pitäisi seuraavaksi tehdä, jos hommat on jo ohi=
Nuori kaipaa myös positiivista palautetta , samoin kuin rakentavaa kritiikkiä. Mitä voisi tehdä paremmin, vaikka nytkin on ok.
Joillain nuorilla on synnynnäinen taipumus hyvään tilanneatajuun, mutta sitä ei voi kaikilta vaati.
Tärkeintä on, että tsemppaat nuorta omalle tielleen uravalintaansa etsiessään
Oma 15-v oli juuri tetissä. Hänestä oli kiva kun oli jotain tekemistä, tylsintä oli olla tyhjän panttina. Arvosti sitä, että hänen kanssaan keskusteltiin kahvihuoneessa.
Jos tiedät että tettiläinen on järkevä ja luotettava, niin 15-v osaa kyllä tehdä monia perushommia. Kauhujuttuja olen lukenut lehdistä kun ei-niin-luotettavat tet-jonnet ovat onnistuneet telomaan itsensä saman tien kun valvojan silmä välttää. Taisi joku kuollakin trukkionnettomuudessa.
Jos se on poika, niin muista pukeutumisellasi stimuloida hänen orastavaa seksuaalisuuttaan?