Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsen kurssivalinnat lukiossa

Vierailija
15.11.2018 |

Ei näytä tästä tulevan juuri mitään. Poika ei aio ottaa yhtäkään fysiikan ja kemian kurssia enempää (pakollisten lisäksi) ja matikka on lyhyttä, koska luma-aineet ei vaan kiinnosta häntä.
Matematiikka on mennyt hänellä yläasteella aivan hankalaksi ja luma-aineet eivät ole koskaan ollut vahvuutensa. Hän on aina ollut teknisissä jutuissa hyvä ja nyt heittää lahjansa hukkaan.

Ymmärrän että häntä kiinnostaa kielet, biologia, psykologia jne. ja se on todella hienoa, mutta kun ei näillä tieteenaloilla pääse mihinkään kunnon työhön.
Hän on välillä kiukutellut kuinka perheemme on köyhä, muttei kuuntele järjen ääntä että täytyy vaan valita oikeat aineet päästäkseen hyvään kouluun ja hyvään duuniin, josta saa hyvää palkkaa ja sen hyvän elämän.

t. humanistiaine-äiti josta tuli lopulta paskapalkkainen virastotyöläinen

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä seitsemän