Olenko ainoa, joka ei ymmärrä "hypetystä" Idols-Leon ympärillä?
Olen seurannut tiiviisti Idolsia kuten aina näitä musiikkikilpailuja. Itselläni on muusikon koulutus, joten oletan ymmärtäväni jotakin musiikista.
En vain ymmärrä miksi Idols-tuomaristo ja kaikki keskustelupalstalaiset ylistävät Idolsissa tänä vuonna kilpailevaa Leoa taivaisiin. Mielestäni räppi ei ole musiikkia ja minä en näe Leon sen enempää kuin muidenkan räppäreiden "laulamisessa" mitään ylitsepursuavan mahtavaa.
Tyyppinähän Leo on super-sympaattinen ja karismaattinen ja tekstien tekijänä todella lahjakas kaveri, mutta olisipa mielenkiintoista kuulla miten kaveri laulaa OIKEASTI. Tai osaavatko räppärit ylipäätään laulaa? Perusmusikaalisuus heillä toki on olemassa, koska osaavat niin hyvin rytmittää riiminsä.
Nyt tuli varmaan hirveästi haukkuja ja minua syytetään provoilusta. Joka tapauksessa Idolsissa on tänä vuonna kohtuullisen hyvä taso, ja erittäin hyvä taso verrattuna esim. viime vuotisiin. Jos kolme pitäisi nimetä finaaliin niin minä laittaisin sinne Saran, Patrikin ja Jeren.