Kuinka moni täällä jäisi oikeasti tuijottamaan alipainoista ihmistä?
Toisen ketjun inspiroimana tuli mieleen kysyä, että jäisittekö katselemaan merkittävästi alipainoista henkilöä? Sanotaan bmi 16-15. Eli ei kuitenkaan sairaalloisen laihasta olisi kyse. Minusta tuollainen on todella epäkohteliasta ja olenkin jo lapsena oppinut ettei muita kuulu katsoa pitkään.
Kommentit (12)
No en todellakaan. Törkeää käytöstä!
Lähikaupassa käy eräs anorektikko, eihän sitä laihuutta voi olla huomaamatta, mutta en tietenkään tuijota, kuten en ketään muutakaan.
BMI 15-16 on todellakin sairaalloisen laiha. Mutta silti, ei ketään saa tuijottaa.
En tuijota ketään, mutta jos jonkun olemuksessa on jotain selvästi poikkeavaa, niin kyllähän se kiinnittää huomion väkisinkin eri tavalla kuin muut. Riippuen kuinka sairaan näköinen on, niin saattaisin ajatella joko että kauhea kun on laiha, mikähän siinä on taustalla, tai sitten mietin hiukan kateellisena että olisinpa itse samassa kunnossa..
Vierailija kirjoitti:
BMI 15-16 on todellakin sairaalloisen laiha. Mutta silti, ei ketään saa tuijottaa.
Sairaalloinen laihuus on kylläkin bmi 14 ja alaspäin -luokkaa.
Riippuu mitä se tekis. Jos vaikka jonglööraa päällään seisten nii saattaisin tuijottaakin.
En osaa arvioida ihmisten body mass indexejä silmämääräisesti. Yleisen voinnin kyllä suurinpiirtein havainnoin.
Jokin aika sitten jumpissa/salilla kävi äärimmäisen laiha nainen. Näytti keski-ikäiseltä, mutta luurangonlaihoilla kasvot ovat usein ikääntyneen näköisiä eli oikeaa ikää en osaisi arvioida.
Pelotti hänen puolestaan, että miten selviää tunneilla tai laitteissa hengissä. Pakostakin siinä seurasi, tarvitseeko kohta elvyttää tai hälyttää apua. Ei oikein pysynyt mukana ja oli muutenkin välillä vaarassa jäädä muiden jalkoihin.
Riippuu varmaan paljon tilanteesta ja kuinka lähellä ko henkilö on.
Joskus olen jäänyt tuijottelemaan
En. Ylipainoista kylläkin