Tutkitaanko kunnallisessa terveydenhoidossa naistenvaivoja ja/tai hormonihäiriötä tms?
Olisiko kellään kokemusta että jos menen lääkäriin niin otetaanko vakavasti ja lähetetäänkö esim. verikokeisiin? Tilanteeni: eli olen 45 vee nainen ja joukkopapassa kävin kesällä ja se oli puhdas. Muuten en ole gyniksellä käynyt eikä minulla ole lapsia. Menkat runsastui vähän yli 40 vee ja nyt on lihomista, hiustenlähtöä, aknea, karvojen outoa kasvua niin käsivarsissa kuin vähän joka paikassa muuallakin, välillä on kuukautishäiriö eli menkat tulee kahdesti kuussa. Mieliala vaihtelee rajusti; kaikki ärsyttää ja saan outoja raivokohtauksia jotka kohdistuu vain itseeni.
Syitä voisi lienee olla kilpirauhanen, PCOS, tai liiallinen testosteronituotanto? Lisäksi jalkani sisäsyrjällä on oudot sivu'patit' ja jalat ei 'laihdu'/kiinteydy ollenkaan vaikka liikun aika reippaastikkin lähes päivittäin joten olen lukenut jopa lipödeemastakin. Eräs kuva erään henkilön jaloista muistutti omia jalkojani ja siitä tuo lipödeemakin tuli mieleen. Ylipainoa on kertynyt noin 25kg ja poltan kyllä. Rahaa yksityisiin tutkimuksiin ei ole koska olen hyvin pienituloinen. Saanko jostain apua? Kiitos jos joku vastaa.
Kommentit (5)
Ei mulla ainakaan ole tutkittu mitään koskaan terveysasemalla.
Kilpirauhasen liikatoimintakin todettiin yksityisellä, julkisella luultiin masennukseksi. Samoin mykoplasma, julkisella luultiin flunssaksi. Samoin pahat vaihdevuosioireet. Terveysaseman mieslääköri ei taida edes ollenkaan tunnistaa hormoneihin liittyviä oireita. Hän luuli vaihdevuosioireita reumaksi... Oikea lääkitys on siis estrogeeni ja sillä tervehdyin heti.
Näin Helsingin arvauskeskuksessa
Kaikki tutkitaan kyllä, jos sanot, että niin haluat tehtävän. Itsestä se on kiinni ja yksityiselle ei tarvitse mennä. N44
Tutkitaan ja tarvittaessa annetaan lähete keskussairaalan erikoislääkärille.
Sinne vaan terveyskeskukseen.