Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miehen alkoholismi

Vierailija
14.10.2018 |

Nyt asiallisia ja järkeviä ehdotuksia kehiin.
Ollaan avomiehen kanssa oltu yhdessä reilu 10 v. Alettiin seurustelemaan alaikäisinä, nyt 30-vuotiaita. Alkoholia käytettiin molemmat nuorina niin kuin muutkin kaverimme. Minä himmasin itse jossain vaiheessa niin ettei huvittanut joka viikonloppua tuhlata kännäämiseen. Mies jatkoi. Hänelle on kehittynyt alkoholismi tästä. Hän menetti jokin aika sitten työpaikkansa. Juominen on jatkunut, ja se on lisääntynyt arkipäiviinkin kun ei ole ollut työtä jarruttamassa sitä touhua. Hänelle on mielestäni kehittynyt myös masennusta ja ahdistuneisuuttaa. Hän pystyy elämään edes jotenkin normaalia elämää minun "ansiosta". Kotiruokaa ja puhtaita vaatteita hoituu, kaupassa käyn silloin kun hänestä ei ole siihen (tulemaan mukaan). Tilanne on nyt menyt siihen että minä en jaksa enään katsoa tätä touhua. En tiedä olisiko hänestä tällä hetkellä edes työelämään tuon ahdistuneisuutensa takia. Hän ei käy yksin ruokakaupassa selvinpäin, kännissä kyllä hakemassa juomiaan. Hän ei oikein hoida mitään asioita, ei ole pitkään aikaan hoitanut. Ollaan puhuttu uuden työpaikan hakemisesta, se ahdistaa häntä, ei uskalla mennä haastatteluun.. Tajuan että hän tarvitsis apua vähän kaikkeen, siis psykiatristakin alkoholiongelman lisäksi. Hän myöntää ongelmansa kyllä. On putken jälkeen sen viikon (5 päivää) selvinpäin ja sitten hän taas rupeaa juomaan. On rehellisesti kertonut että himo iskee liian kovaksi siinä vaiheessa.
Omat fiilikset tällä hetkellä sellaiset että tekisi mieli heittää hänet pihalle, mutta sen verran säälittää että en toivo hänelle pahaa. Veikkaan että hän menisi vielä pahemmaksi, ei hankkisi asuntoa tai mitään.. Ties mitä sitten kävisi..
Apua hän ei ole vielä hakenut, omatkin voimat alkaa olla nollassa kun koitan hoitaa kunnialla oman työni tässä sivussa niin en ole oikein kyennyt häntä siinä patistamaan sen enempää että olen sanonut että jotain pitää tehdä (hakea apua) tai sitten saa etsiä itselleen asunnon. Ei ole tehnyt kumpaakaan.
Mitä te tekisitte, mitä kannattaa tehdä. Uskon, että hän itse haluaa lopettaa tuon touhun, hänellä ei vain ole voimia tehdä asialle mitään.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
14.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Googlaa minnesotahoito. Lainatkaa rahat vaikka miehen vanhemmilta ja kertokaa reilusti mihin ne käytätte. Mies maksaa takaisin kun on elämä järjestyksessä ja töitä löytynyt. Toimikaa heti. Sinun pitää miehesi sinne viedä. Jokainen päivä tuossa tilanteessa on liikaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla