Sinä noin 50v nainen. Minkä ikäisiä lapsia sinulla on ja asuvatko he vielä kotona?
Mulla ikää 49v ja löytyy kaksi poikaa 19v ja kohta 12v. Kotona asuu edelleen myös tuo vanhempi, mutta on tällä hetkellä armeijassa.
Kommentit (389)
52 v , lapset 33, 25 ja 23-vuotiaat, kaikki asuvat eri paikkakunnalla.
50 v. Lapset 18 ja 16, ovat kotona.
Minulla on ikää 53 vuotta, lapset ovat 27 ja 24 v. Kumpikin on muuttaut pois kotoa parikymppisenä, joten aika monta vuotta tässä on oltu miehen kanssa kahdestaan. Välillä lapset ovat olleet kotona kesän töiden vuoksi, kivaa sekin.
50 v ja lapset 10 ja 8. Olisipa vieläkin pienempiä!
Rapiat 50-vee ikää, lapset 23 ja 25. Eivät asu enää kotona. Vanhin muutti neljä vuotta sitten omaan asuntoon, nuorin kaksi vuotta sitten toiselle puolelle Suomea opiskelemaan.
Haittaisiko teitä jos kaikki lapset muuttaisi toiselle puolelle maapalloa vai olisitteko vain iloisia heidän puolestaan, vaikka näkisitte pari kertaa vuodessa?
49, ei lapsia. ei oma valinta, yksinäinen tulevaisuus vetää vähän apeaksi.
Olen jo 58, mutta kun olin 50, asuivat kaikki viisi lastamme vielä kotona. Vanhin oli silloin 21, nuorin 7. Nyt enää lukion aloittanut kuopus asuu kotona.
Täytän 48.nuorempi 19v asuu kotona ja vanhempi 28v asuu omillaan:)
Ole 53v. ja kaksi lukiolaista vielä kotona 16v. ja 18v.
Olen nyt 55, lapseni muutti kotoa 18-vuotiaana, jolloin itse olin 43-vuotias.
50v, kotona asuu 3v, ainokaiseni.
Vierailija kirjoitti:
50 v ja lapset 10 ja 8. Olisipa vieläkin pienempiä!
50 v ja lapset 25, 12 ja 10. Kaikilla sama isä, tein työtä ja uraa tuossa välissä ja pidin sitten kahdelta viimeiseltä perhevapaita ja nyt teen työtä osa-aikaisena yrittäjänä kun on jo varaa olla osa-aikainen. Vanhin on jo omillaan, nuoremmat asuvat tietenkin kotona. Mullekin sopisi että olisivat vieläkin pienempiä. Pidin itseäni ihan sopivana yhden äidiksi silloin 25-vuotiaana, neljäkymppisenä pidin itseäni ihan sopivana kahden pienen äidiksi ja nyt pidän itseäni sopivana noiden kaikkien äidiksi. Isoäidiksi en ihan vielä halua, 5-10 vuoden päästä vasta. Tein varmuuden vuoksi tuon yhden nuorena, nuorempana kuin olin ajatellut lapsia tehdä, koska hyväpalkkainen työura alkoi viedä ja tiesin ettei siinä voi 10-15 vuoteen pitää katkoksia ja nelissäkymmenissä voi olla epävarmaa saada lapsia. Näin keski-iässä kun takki on jo tyhjä kovan työrupeaman jäljiltä, näinkin ison perheen kanssa selviää ja vanhempainvapaat tulivat juuri sopivaan aikaan. Kotona oleminen sopi oikein hyvin.
47 ja lapset 17 ja 13. Nuorempi asuu kotona, vanhempi opiskelee muualla.
Olen 52-vuotias, lapset ovat 18 ja 7. Kotona asuvat molemmat. Vanhempi lukiossa, nuorempi aloitti koulun tänä syksynä.
ikä 50, lapset 23, 17, 4 (täyttää huomenna 5)
Olen saman ikäinen kuin sinä, ap. 20-v muuttanut omilleen, 18-v vielä kotona.