HSL:n suuri lippu-uudistus viivästyy
HSL:n suuri lippu-uudistus viivästyy
klo 12:23 | 5.10.2018
Espoota ja Vantaata ei jaetakaan kahtia vuodenvaihteessa kertoo HS Metron uutinen. HSL:n mukaan uusien lippuvyöhykkeiden käyttöönotto ei onnistu.
Kenelle tämä enää tuli yllätyksenä...? :D
Tää on niin farssia koko HSL, että olen lakannut ostamasta lippuja kokonaan. Joko maksuton liikenne asukkaille tai sitten yksi lippu koko Vantaa, Helsinki, Espoo, Kauniainen. Helpottaisiko ihmisten elämää ja liikkumista kummasti? Pikkusta vajaa kymppi lisää kaikkien sisäisiin lippuihin niin siinä olisi lippu-uudistus.
On kohtuutonta maksaa 8,40 € sisäisen lipun päälle edestakaisesta käynnistä käytännössä samaan kaupunkiin.
No just. Niinpä tietenkin. 🙄
En pysy enään perässä tässä nykyajan Suomessa. Joka kerta kun avaa puhelinta on uutta kriisiä, joka kerta kun lähtee ulos niin ympäristö on muuttunut.
Alkaa jo tippumaan kärrystä kun joka viikko maailma muuttuu.
Olisi edes kunnolliset lippulukijat ensin. Ne nykyiset lukijathan on ihan kaameita, ei toimi edes hanskat kädessä ja muutenkin todella outo toimintalogiikka jos ei ole kausilippu vaan rahaa ladattuna.
Mutta se että uudistus myöhästyy oli kai kaikille selvää alunperinkin.
Hyvä! B-C raja on väärässä paikassa Espoossa!
Ikävä kyllä uudistus viivästyy vain parilla kuukaudella. Tuon espoolaisia suosivan uudistuksen saisi perua kokonaan, jatkossa he pääsevät kulkemaan Helsingin sisäisen lipun hinnalla, mutta vantaalaiset tarvitsevat sikakalliin ABC-lipun.