Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sairastelu koeajalla

Vierailija
03.10.2018 |

Onko ollut ongelma? Itsellä osui kärkeen vaikea infektiosairaus ja saikkua on kertynyt. Ei voinut tietää mitenkään ja ei todellakaan ole lusmuilusta kyse.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
03.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olin koeaikana yhden päivän sairaana (oksutauti) heti alkumetreillä, ei vaikuttanut mitenkään.

Vierailija
2/5 |
03.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sairasteluhan ei ole ns. asiallinen syy purkaa työsuhde koeajallakaan, mutta toki työnantaja voi työsuhteen purun syyksi kertoa jotain muuta. Itse olin 15 vuotta sitten nykyisessä työpaikassani parisen viikkoa saikulla ihan sen takia, että ajoin itseni uudessa työsuhteessa ihan piippuun muutamassa kuukaudessa (puolen vuoden koeaika). Silloin mä mietin, että mitenköhän tässä käy, mutta hyvin siinä siis kävi ja edelleen samassa duunissa. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
03.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse jouduin koeajalla 2 vrk sairaalaan ja viikoksi saikulle, mutta työsuhde jatkui määräaikaisen sopimuksen loppuun. Sopimusta ei jatkettu, mutta siihen oli syynä se, että palkkatuki loppui.

Vierailija
4/5 |
03.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulin raskaaksi määräaikaisen työsuhteen aikana, hoidin työni, enkä sairastanut koko työsuhteen aikana yhtään päivää. Paikkaani ei vakinaistettu, koska sain lapsen.

Vierailija
5/5 |
03.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei se välttämättä haittaa vaikka sairastelisikin.

Riippuu siitä millaisessa työpaikassa sattuu olemaan.

Olen itse pahasta sairastelusta huolimatta selvinnyt monet yt:tkin läpi.

Sairasteluni on ollut niin pahaa, että olen (omasta pyynnöstäni) käynyt läpi kolmikantakeskustelut työnantajan ja työterveyshuollon kanssa. Niissä sovittiin vaan työn kevennyksistä ja siitä että voin olla vapaammin omalla ilmoituksella pois töistä, ettei lääkärissä käyminen kuormittaisi niissä tilanteissa joissa lääkäri ei pysty tarjoamaan mitään hoitoa.

Lopulta tämä päätyi siihen että, jouduin jäämään osatyökyvyttömyyseläkkeelle.

Silti olen edelleen samassa paikassa töissä osa-aikaisesti.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän seitsemän kuusi