Ahdistus joka päivä
Mitä tehdä tai mistä apua kun joka päivä tunne, että ahdistaa. Elämä lapsiperheenä kiireistä lasten harrastusten, työn ja kaiken suhteen. Nyt on vain tullut olo, etten selviä enää tässä olossa mikä minulla joka päivä on. Olo ei helpota enää hetkeksikään ja iltaisin nukkumaan menokin jo ahdistaa kun tuntuu ettei enää selviä tästä kaikesta. Nukahdan ahdistuneena ja herään ahdistuneena. Rytmihäiriöitä myös alkanut tulemaan. Mitä teen?
Kommentit (4)
Oletko mitannut varastorautasi? Sen puute voi aiheuttaa ahdistusta. Riskiryhmässä synnyttäneet naiset, joilla runsaat menkat.
Tapa ittes. Helpoin ja nopein tapa.
kannattaa mitata ferritiini eli varastorauta. hemologbiini voi olla todella hyvä, mutta ferritiini matala. tällöin on kyse raudanpuutoksesta ilman anemiaa. sen oireena on tykytys, ahdistuneisuus, hermostuneisuus, unettomuus, lihaskivut, jatkuva stressitila päällä, hiustenlähtö jne.
https://www.eiransairaala.fi/fi/Ajankohtaista/Eiran-artikkelit/Sisataud…
d-vitamiini tarvitsee imeytyäkseen myös rautaa, eli jos on matala ferritiini, on usein myös matala d-vitamiini vaikka olisi syönytkin deetä. (lääkäri on näin sanonut.)
Sellaista se on lapsiperheen arki. Kyllä se sitten helpottaa, ehkä vähän, kun muksut muuttaa pois kotoa :D Mutta totta puhuen, kannattaa mennä lääkäriin puhumaan asiasta, voi olla että tarvitset mielialalääkettä tai jotain helpottamaan oloasi. Ja onko sinulla miten omaa aikaa ja jotain omaa kivaa tekemistä/harrastusta? Se on todella tärkeää että pääsee joskus tuulettaan päätä ilman tenavia, jos mies/isä löytyy, niin hänelle enempi vastuuta huushollin pidosta ja lasten hoidosta.