10kk: päikkärit sisällä EI onnistu!?!
Onko muilla kokemuksia vauvan ongelmista nukkua päiväunet sisällä? Yöt menee omassa sängyssä omassa huoneessaan ok, mutta päivät! Nukahtaa kyllä tissille, mutta herää poikkeuksetta tasan puolen tunnin päästä, eikä rauhoitu millään. Loppu-unet otetaan sitten vaunuissa. Vaunuissa unet kestävät yleensä 2 h. Muutenkin on ERITTÄIN ääniherkkä lapsi, enkä tiedä miten saisin totutettua ääniin. Kovaääninen isoveli on ja koiriakin huushollissa, mutta ei siedätyskään tunnu auttavan. Tuo puolen tunnin jälkeen herääminen ei liity mitenkään ääniin. Hiljaista on kuin huopatossutehtaalla, mutta joku sisäinen kello herättää. Mutta ääniin herää siis vaikka ennemminkin. Hyvät vinkit olisi nyt tarpeen, kun pitäisi ensi kuussa nukkua päiväkodissa sisällä päikkärit!!! Vaikka kai se viimeistään siellä tottuu...
Kommentit (4)
Päiväkodissa on niin paljon aktiviteettia, jo pelkästää isossa ryhmässä oleminen on aika raskasta isommallekin, että pieni lapsi väsyy jo siihen. Lisäksi aikaisemmat aamuherätykset, joten on ihme, jos ei nukahda ja nuku hyvin siellä!
PS: onko kukaan muu samaa mieltä, että tämä viestikenttä,johon kirjoitetaan, on ulkoasultaan aivan järkyttävä! 3 cm leveä kaistale!??
Varmastihan siellä todellakin oppii nukkumaan kunnon päikkäreitä myös sisällä. Jotenkin vain koin esikoisenkin kanssa, että se opetus sisällä nukkumiseen tulisi tapahtua kotona. Mutta kyllähän se siellä muokkautuu. Kiitos vaan, tämän tosiasian muistutuksesta! Nyt saan itse mielenrauhaa, sillä "päiväkotiura" todellakin koittaa 1 kk päästä.
Meillä päikkärit ei ulkona onnistu! Vauva on 4,5 kk. Olisi terveellistä, että nukkuisi raittiissa ilmassa. Tulisi helpolla pienelle raitista ilmaa lähes päivän tarpeiksi ja helpolla, mutta kun ei niin ei. Sisälläkin pääsääntöisesti vain tissille. Jos syötän makuultaan, nukahtaa helpommin pidemmille päikkäreille, koska on jo valmiiksi makuuasennossa. Jos taas vauvan nukahtaa syliin ja siirrän hänet vaunuihin tai sänkyyn, herää hän yleensä joko heti tai hetken päästä (nukahtamatta uudelleen).
Ulkonukutuksia on kokeiltu aktiivisesti vauvan ekat 3 kk. Tämän jälkeen alkoi olla imetyksen kanssa hektisempää, joten en kaivannut yhtään lisästressiä tai kitinää. Jäi siis harjoittelut ihan minimiin. On kokeiltu heijata ja nytkytellä sisällä ja parvekkeella, siirtää nukahtaneena vaunuihin, siirtää vaunuihin nukahtaneena parvekkeelle, ulkoiluttaa vaunuissa TAI nykyään rattaissa puoli-istuvassa tai makuuasennossa... Tuloksena kitinää ja noin ½ tunnin jälkeen täydellinen raivokohtaus (jota en katso aiheelliseksi pahentaa).
Jos joskus olen onnistunutkin siirtämään vaunuihin nukahtaneen pikkuisen partsille, niin uni tuntuu kyllä maistuvan hyvin. En täysin ole luovuttanut, mutta ärsyttää silti. Neuvolassa aina väläyttelevät, että "ensin syödään ja sitten nukkumaan ulos". Siis ei suoraan neuvomismielessä vaan enemmän ohimennen tai itsestään selvyytenä. Miellyttää siis kovasti "teoria" sisällä- ja ulkona nukkujista! ;) Vikahan todellisuudessa on VAIN ja ainoastaan vanhemmissa, nukuttajissa - täytyy olla -, ei lapsen mieltymyksistä tai ei-mieltymyksistä! Mutta tämä syyllisten (paremmin kuin syiden...) etsiminen onkin jo toinen tarina. ;)
itse asiassa mun mielestä useat pienet lapset on joko sisä TAI ulkonukkujia.kunnes heidät vaan totuttaa muuhunkin.
meillä ei oo nukuttu yksiäkään päikkäreitä sisällä,poika kohta 11kk. kun oli kuumeessa tai oksennustaudissa,yritin,muttei tullut mitään. vaunuissa taas nukkuu rauhassa,ja nyt on sinnekin ihan ilman hytkytyksiä nukahtanut.
esikoisella vaati vaan totuttelua.eli pari viikkoa siinä meni että alkoi nukkua kunnon päikyt sisällä.hänet siirsin sisänukkujaksi kun yhdet päikyt riitti 1v2kk iässä.
tarhassa ei ilmeisesti ole mahdollisuutta nukuttaa ulkona?
hyvähän se olisi kun vieraaseen paikkaan noin muuten menee,että unitottumukset olisi tutut.itse näin siis ajattelen.ihanteellista olisi köllähtää tuttuihin vaunuihin kun muu on vielä uutta.
kyllä se siellä päiväkodissa tottuu sisällä nukkumaan.alkuunsa on voi olla hankalaa,niin on monellaa muullakin ollut.
aluksi ehkä ottaa noita lyhyitä pätkiä,mutta luulen hänen aika pian tottuvan nukkumaan rauhallisesti sisälläkin.
aikansa vaatii oppia.