Jos pakaraan vihlaisee paikallaan seistessä, onko se aina iskias?
Seison ja yhtäkkiä vihlaisee niin kovin, että jalka pettää ja säpsähdän. Ei koskaan istuessa vaan aina jos seison paikoillani ja aina sama pakara. Kipu ei jää vaan vihlaisee ja hetken päästä saattaa vihlaista uudestaan mikä pakottaa vaihtamaan asentoa ja liikuttamaan jalkaa.
Voiko olla jotain muuta kuin iskias vai kuulostaako tyypilliseltä iskias oireelta? ja mikähän siihen auttaisi?
Kommentit (3)
Mulla selälleen maatessa ei oikein voi suorana pitää jalkaa kun tuntuu että jokin ois lonkassa pois paikoiltaan, pakko pitää koukussa.
En tiedä että liittyykö edes tähän, sama jalka kyllä.
Selkärankareumakokeet otettiin kun yläselässä kovaa yö/aamukipua, mutta ne oli negatiiviset.
En tiedä mikä ihme voisi olla, lääkäri ei pakarakipua noteerannut mitenkään.
voisiko si- nivel olla kyseessä
ap taas
Ei kuulosta iskiakselta ohimenevä vihlaisu. Ainakin mulla iskias tuntuu ikäänkuin selkärangasta lähtisi vaijeri jonka kiristyksen tunnet pakarasta polvitaipeen kautta nilkkaan saakka. Pahassa tapauksessa koko jalka on turta ja kipu helvetillinen. Mene makuulle ja yritä nostaa oireileva jalka ilmaan. Jos onnistuu ei ole iskias. Itselläni istuminen ja paikallaan olo oli tuskaisaa.