Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Jos pakaraan vihlaisee paikallaan seistessä, onko se aina iskias?

Vierailija
21.09.2018 |

Seison ja yhtäkkiä vihlaisee niin kovin, että jalka pettää ja säpsähdän. Ei koskaan istuessa vaan aina jos seison paikoillani ja aina sama pakara. Kipu ei jää vaan vihlaisee ja hetken päästä saattaa vihlaista uudestaan mikä pakottaa vaihtamaan asentoa ja liikuttamaan jalkaa.

Voiko olla jotain muuta kuin iskias vai kuulostaako tyypilliseltä iskias oireelta? ja mikähän siihen auttaisi?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
21.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kuulosta iskiakselta ohimenevä vihlaisu. Ainakin mulla iskias tuntuu ikäänkuin selkärangasta lähtisi vaijeri jonka kiristyksen tunnet pakarasta polvitaipeen kautta nilkkaan saakka. Pahassa tapauksessa koko jalka on turta ja kipu helvetillinen. Mene makuulle ja yritä nostaa oireileva jalka ilmaan. Jos onnistuu ei ole iskias. Itselläni istuminen ja paikallaan olo oli tuskaisaa.

Vierailija
2/3 |
21.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla selälleen maatessa ei oikein voi suorana pitää jalkaa kun tuntuu että jokin ois lonkassa pois paikoiltaan, pakko pitää koukussa.

En tiedä että liittyykö edes tähän, sama jalka kyllä.

Selkärankareumakokeet otettiin kun yläselässä kovaa yö/aamukipua, mutta ne oli negatiiviset.

En tiedä mikä ihme voisi olla, lääkäri ei pakarakipua noteerannut mitenkään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
21.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

voisiko si- nivel olla kyseessä

ap taas