Myrskyssä risteilylle
Olen lähdössä huomenna kahden teinin kanssa Helsinki-Tukholma risteilylle. Hieman arveluttaa lähtö koska myrskyä luvattu ainakin lauantaiksi.
Kokemuksia laivalla olosta kovassa myräkässä?
Kommentit (13)
No ehkä ei haaksirikkoa kuitenkaan tarvitse pelätä, mutta kyllä se voi olla epämiellyttävää.
Ihan kamalaa se on, varsinkin, jos on taipumusta matkapahoinvointiin.
Se voi olla unohtumaton kokemus, joten siitä vaan.
Paatti keinahtelee tavallista enemmän, ei sen kummempaa.
Huimasi niin kamalasti etten pystynyt kuin makaamaan sängyssä. Karmea olo kaiken kaikkiaan. Välillä kävin oksentamassa ja naapurihytissä olijat huusivat ja mekastivat minkä ehtivät, vaikkei edes mitään rupuhyttiä oltu otettu.
Menin kerran aivan kamalassa myrskyssä Helsingistä Tukholmaan. Nuukana ja muualla kuin hyvissä viihtyvänä olin ottanut halvan hytin autokannen alta. Merenkäynti oli niin kovaa, että uima-altaan vesi laihehti saunaosastossa ja ihmiset oksentivat yläkansilla.
Autokannen alla keinunta tuntui todella vaimealta. Jos tulet merisairaaksi, kannattaa siis mennä laivan pohjalle parantelemaan oloa.
Olin kerran ja matkapahoinvoinnista kärsivänä tuntui (tai toivoin), että kuolen vaikka oli pahoinvointilääkkeet otettu. Se oli jotain ihan järkyttävää, makasin hytin lattialla ja meinasin saada jonkun paniikkikohtauksen kun ”pakotietä” ei ollut, ei auttanut kuin kestää 🤢 Eipä ole sen jälkeen tullut käytyä risteilyllä enkä mene, 100x kamalampi kokemus kuin synnytys 😂
Ei ole kivaa ja kesken ei pääse pois.
No on se kamalaa. Olen kerran ollut 30m/s myrskyssä juurikin Tukholman risteilyllä. En nukkunut sekuntiakaan sinä yönä kun olin varma, että laiva uppoaa. Ihmiset oksenteli ympäriinsä, pullot ja lasit lenteli, irtotuolit liukui ympäriinsä. Toista kertaa en enää mene myrskyssä.
Eikös Estonian upotessa ollut aikamoinen myrkkä. Aika moni ruotsinlaivoistakin lienee törmänyt karikolle myrskyssä ja joskus jotkut laituriin.