Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

TIETÄMÄTÖN

Vierailija
03.05.2006 |

MITÄ TARKOITTAA, KUN OK-TALON MYYNTI-ILMOITUKSESSA LUKEE RASITUKSET 100000 JA LAINHUUTO MYYJILLÄ??? HYVÄÄ/HUONOA OSTAJILLE, MITÄ PITÄÄ HUOMIOIDA JOS OLISI OSTAMASSA KYSEISTÄ KIINTEISTÖÄ!!??

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
03.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rasitus

Rasituksella tarkoitetaan pääasiassa jonkun hyväksi perustettua kiinteistöä rasittavaa oikeutta, jonka vakuudeksi on vahvistettu kiinnitys käräjäoikeudessa tai joka on on kirjattu lainhuuto- tai kiinnitysrekisteriin. Rasitukset ilmenevät rasitustodistuksesta.



Rasitustodistus

Todistus, josta selviää mm. kiinteistöön kohdistuvat kiinnitykset ja mahdolliset vallinnanrajoitukset esim. ulosmittaus- tai konkurssimerkinnät.



Lainhuuto

Ostajan omistusoikeus kiinteistöön kirjataan myöntämällä kaupalle lainhuuto. Lainhuutoa tulee hakea kiinteistön sijaintikunnan käräjäoikeudesta kuuden kuukauden kuluessa kaupan tekemisestä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yhdeksän yhdeksän