Mistä joka maanantainen migreeni johtuu?
Ihmettelen vaa?
Mulla on aina maanantaisin migreeni ja se iskee vasta iltapäivällä ..
Kommentit (16)
Unirytmi menee sekaisin viikonloppuna? Ehkä nukut viikonloppuna liikaa ja sunnuntaiyönä unet jäävät vähiin? Joku asia töissä stressaa?
Mulla oli lukioaikana aina torstaisin migreeni. Tosi outoa.. nyt jo lähempänä 30v olen ja syömällä magnesiumsitraattia olen saanut lähes kaikki migreenit pois! Enää n.kerran kuukaudessa migreeni ja se tulee menkkojen aikaan.
Juotko viikonloppuna tarpeeksi? Käytätkö pe ja la alkoholia? Liikutko? Nukutko su-ma välisenä yönä tarpeeksi?
Veikkaan stressiperäistä migreeniä jos tulee aina samaan aikaan. Ehkä stressi laukeaa viikon ekan työpäivän jälkeen? Jos siis käyt perus toimistoaikaan töissä tai koulussa?
Itselläni jatkui vuosia migreeni, joka tuli aina perjantaisin kun koulusta pääsi viikonlopun viettoon.
Aloitatko viikon univelalla? Syötkö maanantaisin huonosti? Juotko tarpeeksi vettä?
Mulla oli yks kesä joka lauantai migreeni, kun piti viikolla herätä niin aikasin. Piti sitten lauantainakin herätä viimeistään seitsemältä syömään aamupala ja jatkaa sitten unia, niin selvisin ilman migreeniä. Ei kuitenkaan sunnuntaisin ikinä ollut migreeni-ongelmaa. Mystistä.
Teetkö hartioita rasittavaa työtä?Jos teet mene hierojalle johtuu verenkierto häiriöistä.
Mulla alkaa aina migreeni perjantaisin töiden jälkeen ja hyvällä tuurilla menee ohi lauantai-iltaan mennessä :(((
Ei kuulosta migreeniltä, vaan jännityspäänsäryltä.
Minulla tulee migreeni joka keskiviikko heti koulun loputtua.
Vierailija kirjoitti:
Juotko viikonloppuna tarpeeksi? Käytätkö pe ja la alkoholia? Liikutko? Nukutko su-ma välisenä yönä tarpeeksi?
Olisin veikannut, että juo viikonloppuna liikaa.
Vierailija kirjoitti:
Ihmettelen vaa?
Mulla on aina maanantaisin migreeni ja se iskee vasta iltapäivällä ..
Unirytmi menee sekaisin viikonloppuna. Migreenipotilaat pitää noudattaa aina säännöllistä unirytmiä.
Edelliset kommentit varmasti oikeassa, mutta vinkkinä migreeniin, päänsärkyyn tai vaikka vaan niihin jumisiin niskoihin kannattaa kokeilla iholle levitettävää magnesiumia, auttaa nopeasti ja itsellä ainakin helpottaa toimistotyöstä jumittuneita niskoja ja sitä kautta aiheutuvaa päänsärkyä.
Särkylääke riippuvuus? Olet totuttanut itsesi joka maanantaiseen buranaan?