Av-palstan lukijamatka lentokoneella etelään -onko lähteneistä kuulunut sen koommin mitään?
Tässä joku aika sitten huomasin, että av-palstalla oltiin järjestämässä onnistuneen Porvoon bussimatkan innoittamana uutta reissua, joka suuntautuisi ulkomaahan (koska siellä on kaikki niin paljon paremmin kuin täällä kotimaassa). Matka aiottiin taittaa kuulemma ihan lentokoneella.
En ilmoittautunut, kun rahapussi ei osoittanut oikeaa asennetta tai joustamista (on ollut huono tyyppi ihan alusta asti ja eroon siitä ei tietenkään pääse millään, pahus soikoon). Nyt sitten tässä mietinkin, että mitä matkalaisille mahtaa kuulua kun on ollut suorastaan epäluuloa herättävän hiljaista siltä suunnalta. Ei kai vaan matkalla ole sattunut palstalaisten toimesta mitään ulkopoliittista selkkausta, joka on mediassa hyssytelty hiljaiseksi? Huolestuttaa. Tietääkö kukaan täällä asiasta mitään?
Kommentit (10)
Ne lähti sinne semmosella kiireellä, että mua ainakin epäilytti heti. Kyllä kunnon ulkomaanmatkaa pitää suunnitella ainakin 3 vuotta. Tuossa ei mennyt edes kolmea päivää, kun kaikki paikat olivat täynnä ja lentokone kiitotiellä.
Mikä nyt on todennäköisintä? Onko lentokone kaapattu, pudonnut Itämereen, ammuttu alas Ukrainassa vai onko kauniit Suomi-naiset tunikoissa ja legginseissään myyty jollekin alkuasukasheimolle vaimoiksi?!
Täällä Gambiassa on lämmintä ja mukavia miehiä. ;)
Siellä ne varmaan edelleen tanhuaa siideripöhinöissä.
Vierailija kirjoitti:
Täällä Gambiassa on lämmintä ja mukavia miehiä. ;)
Eihän sen pitänyt mennä Gambiaan? Ja mä sitä paitsi luulen, et rantapojat kaikkoaa, jos lentokoneellinen kouvolalalaisia kananpersetukkia ilmestyy useammaksi viikoksi...
Kuulin, että koneen teknisen vian takia ensin jumittuivat Porvoon lentokentälle ja sitten koko matka peruuntui. Onko totta?
Siinähän jo ennen lähtöä matkanjärjestäjä/-johtaja paljastui lepakoksi, joka iski kiinni yhteen matkustajaan. Ei sitä enää kiinnostanut, ketä tulee Kittilän kentälle ja kuka istuu missä. Pilotistakin oli epävarmuutta, siis onko kukaan ylipäätään tulossa ohjaamaan konetta, ainakaan 0-promilleissa.
Epäilen, että koko reissu meni myttyyn. Matkanjärjestäjä kavalsi av-läisten maksamat lipputulot ja yhdessä lepsurakkaansa kanssa kaappasi koneen tuntemattomaan paikkaan. Näin oletan käyneen.
Täällähän on mielenkiintoisia spekulaatioita. Onko kenelläkään kuitenkaan luotettavaa faktaa tapahtumista? Sitä vaan, että otanko uuden eukon vai onko se vanha tulossa vielä takaisin sieltä reissulta? Kauhealla kiireellä emäntä lähti, ei ehtinyt edes puhtaita leggingsejä vaihtamaan.
Vierailija kirjoitti:
Täällähän on mielenkiintoisia spekulaatioita. Onko kenelläkään kuitenkaan luotettavaa faktaa tapahtumista? Sitä vaan, että otanko uuden eukon vai onko se vanha tulossa vielä takaisin sieltä reissulta? Kauhealla kiireellä emäntä lähti, ei ehtinyt edes puhtaita leggingsejä vaihtamaan.
Ota uusi.Ei se eukko sieltä Gambiasta enää takaisin tule.
minuakin kiinnostaisi kuulla reissusta jotain. Yllättävän hiljaista ollut kyllä siltä suunnalta, ihme ettei kukaan ole tullut kertomaan miten matka meni.