Siedättekö haistattelua puolisoltanne
Eli otsikossa kysymys, jota olen pohtinut jo pidempään. Oma puolisoni on suuttuessaan melko rumakielinen ja haista v..... on peruskommentti kiistatilanteessa. Keskisormi nousee myös usein, jos kommentoin jotain hänelle epämieluisaa kuten "voisko laittaa sitä teeveetä vähän pienemmälle". Olen jo tottunut, mutta alkanut myös miettiä, onko tämä normaalia kommunikointia riitatilanteissa pidemmissä parisuhteissa.
Kommentit (14)
En eikä ole normaalia, vaan loukkaavaa ja keskenkasvuista. Oma mies haistatteli kerran kun riitelimme paljon toisen lapsen syntymän jälkeen. Tein selväksi, että en kuuntele tuollaista omassa kodissani vaikka miestä kuinka veetuttaisi. Ei ole enää haistatellut ja seuraavasta kerrasta lähtisikin lusikat jakoon.
Todella lapsellista, mun 9v. pojat näyttää keskaria kun käskee laittamaan jotain laitetta pienemmälle volyymille. Joten ei, ei ole aikuisen ihmisen käytöstä tuollainen. Kun minä ja mieheni joskus riidellään, täytyy myöntää että joskus olen sanonut jotain että haista paska, mutta ehkä kerran tai kaksi 18 vuoden aikana olen ollut niin vihainen. En muista että mieheni olisi koskaan minulle haistatellut, enkä kyllä mitään haista vittuja sietäisikään, kyllä tulis takas samalla mitalla ja jos ei olis mikään yksittäinen erikoistapaus niin olis avioeron paikka.
Ei ole mies ikinä 20 vuoden parisuhteen aikana haistatellut veetä minulle. Pitäisin todella outona ja inhottavana.
Meillä haistattelu ei kuulu suhteeseen, tai muutenkaan rumasti puhuminen tai elehtiminen. Toisen kunnioittavasti kohteleminen ei katoa riitatilanteessakaan. Muista että sinun tai kenenkään muunkaan ei tarvitse kuunnella puolisoltaan haistattelua tms.
Totta kai, siitä vaan. Mutta hän alkaa muistaa, että härifrån tvättas också :)
En puolisolta, en kavereilta, en lapsilta, en sisaruksilta. Sellainen käytös ei kuulu mun lähipiiriin.
Television huudattaminen on todella yleistä miehillä. Kuulevatko he huonommin, kuin naiset vai innostuvatko he jostain eivätkä huomaa volyymiä?
Aloittaja, miehesi käyttäytyy erittäin huonosti.
Vierailija kirjoitti:
Ei ole normaalia missään ihmissuhteissa, vähiten parisuhteissa.
Ihan ihme parisuhteissa ihmiset kärvistelee, en ymmärrä miksi.
Koska pelkäävät olla yksin ja laatumiehiä ei ole tarjolla.
Jos puoliso minulle haistattelisi niin epäilisin aivovammaa. Niin hämmentävä tilanne se olisi. Elämme yhteistä elämää jossa pyrimme onneen. Emme ole sotatilassa. Joudutteko te taistelemaan omasta paikastanne arjessa?
Vaimoni tekee tuota aina silloin tällöin enkä kyllä pidä siitä.
Olen ollut mieheni kanssa yhdessä 21 vuotta ja kertaakaan hän ei ole haistatellut tai nostanut keskaria minulle tai kenellekään muullekaan. En siis pysty edes oikein ajattelemaan tilannetta ja miten siihen reagoisin.
Jos nyt kuitenkin niin tapahtuisi, niin varmaan luulisin kuulleeni väärin ja pyytäisin häntä toistamaan sanomansa uudelleen. Jos sittenkin sama meininki jatkuisi, niin en kyllä jäisi tuleen makaamaan, vaan pistäisin tulemaan kovaa ja korkealta mitä mieltä siitä olisin. Mies saisi pyytää anteeksi todella vakuuttavasti ja luvata, että se ei enää toistuisi. Jos toistuisi, niin hän ei olisi enää minun mies ja lastemme isä, vaan joko minä ja lapset lähtisimme tai sitten mies katoaisi näkyvistämme toistaiseksi.
Olen hyvin huono sietämään keneltäkään ikävää käytöstä ja oikeastaan en ole sellaista koskaan kohdannutkaan. Arvostan itseäni niin paljon, että en anna kenenkään hyppiä nenälleni.
Vierailija kirjoitti:
Vaimoni tekee tuota aina silloin tällöin enkä kyllä pidä siitä.
Minkä maatuskan olet vaimoksesi ottanut? Etkö parempaa saanut?
Kiitos kommenteista kaikille. En kyllä ymmärrä, miten olen jaksanut sietää tätä näin kauan. Hyvä kuulla, että tuo käytös on epänormaalia, koska mieheni mielestä minä vain olen kauhea herkkis, jos en kestä häntä. En aio viettää loppuelämääni näin, hankin oman rauhallisen kotipesän.
Ei ole normaalia missään ihmissuhteissa, vähiten parisuhteissa.
Ihan ihme parisuhteissa ihmiset kärvistelee, en ymmärrä miksi.