Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten sun tyyli on vaihtunut teini-iästä tähän päivään? :D

Vierailija
25.08.2018 |

15-17 Olin aika "poikamainen". Käytin löysiä huppareita ja löysiä paitoja, tukka oli lyhyt enkä meikannut ollenkaan.

18-19 Aloin meikata ja hankin hiuslisäkkeet. aika pian tyyli muuttui siihen, että mulla oli melkein aina jotain kimmeltävää päällä. Isot korvikset, paljon koruja ja todella, siis _todella_ tiukat vaatteet. Käytin paljon korkokenkiä ja laukkuja. Paidat mahdollisimman avonaisia..Elin huomiolla jota sain.

20-24 meikkasin edelleen, mutta en enää käyttänyt niin paljoa koruja + pillifarkut pysyi mutta paidat alkoi olla löysempiä eikä enkä enää juuri käyttänyt korkkareita.

24-26 kuljin lähinnä lenkkareissa, tukka ponnarilla. Huppari+ treenitrikoot.. meikkaaminen jäi tosi vähälle eikä koruja enää ollut..

27-30 Meikkaan todella kevyesti jos edes meikkaan. (Puuteri + meikkivoide). Tukka on pitkä mutta pidennyksiä ei enää ole.Tyyli on aika rento, siistit ja peittävät yläosat (mielellään aika pitkä) pillifarkut on edelleen mutta ääripäiden jälkeen pidän tästä tyylistä.

Mites teillä?

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teininä käytin farkkuja ja sen jälkeen en o farkkuja käyttäny, mulla on yleensä mekko tai hame

Vierailija
2/15 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hiukset ovat lyhentyneet ja tullut kiloja lisää. Muuten sama.   :D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Farkut vaihtuivat verkkareihin noin nelikymppisenä. T-paita on pysynyt.

Vierailija
4/15 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hippikuteista klassiseen ajattomaan.

Olen syntynyt v. 1954.

Vierailija
5/15 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole muuttunut yhtään. Teininä hevarityttö, bändipaita, farkut ja tennarit. Nämä edelleen käytössä. Onneks olen sellaisella alalla, että pukeutuminen on melko vapaata. t. N28

Vierailija
6/15 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

~Meri~ kirjoitti:

Teininä käytin farkkuja ja sen jälkeen en o farkkuja käyttäny, mulla on yleensä mekko tai hame

Mulla sama. Teininä ja oikeastaan johonkin 30-vuotiaaksi asti käytin pääasiassa farkkuja ja muita housuja ja matalahkoja kenkiä. 30+ aloin käyttää hameita ja mekkoja sekä korkkareita ja niitä käytän edelleen, nyt 48-v. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teininä emo, sitten scene, punkkari, tavis ja nyt sekoittelen eri tyylejä.

N27

Vierailija
8/15 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teininä pelkkää mustaa, väriä vain bändipaitojen teksteissä. Kesät talvet mustat farkut ja maiharit. Pitkät tummat hiukset, yleensä jotain punaisen sävyä. Mahdollisimman valkoiseksi meikatut kasvot ja mustat silmämeikit.

Nykyään hiukset on edelleen pitkät, sen verran sävytystä ettei juurikasvua huomaa. Luonnollinen meikki tai ei meikkiä ollenkaan. Vaatteissa melko tummia ja murrettuja värejä, mutta silti värejä. Farkkuja ei juuri koskaan, yleensä hameita tai mekkoja. Vaatteista riippuen kenkinä tennarit tai nilkkurit. Ei vintagea, mutta vaikutteita 40-70-luvuilta.

vm. -85

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

lähiö-Mirkku 102kg kirjoitti:

Hiukset ovat lyhentyneet ja tullut kiloja lisää. Muuten sama.   :D

Kananpersetukka? Onko tullut yhtään räväccyyttä lisää?

Vierailija
10/15 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kasvatin hiukset pitkiksi, aloin meikata ja välillä käytän mekkoja. Muuten tulee kyllä pukeuduttua samaan tyyliin kuin teininäkin (t-paita, tummat tai mustat farkut, sirot maiharit, nilkkurit tai tennarit ja jakkuja käytin jo teininä), joskin töihin en laita metallibändien paitoja päälle tai muutenkaan oman musiikkimaun tuominen esille joka tilanteessa ei tunnu enää tarpeelliselta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

80-luvulla teinivuodet viettäneenä nyt ovat jääneet permanentatut hiukset, massiiviset korvikset, olkatoppaukset sekä pastellivärit ja bootsit unholaan.

Hiukset ovat kyllä edelleen pitkät, ja farkut (yleensä mustat) jalassa. Kengät ovat vaihtuneet lenkkareihin tai kävelykenkiin. Tyyli hieman rennompi, ja vaatteiden väritys tummempaa, lähinnä mustaa, tumman harmaata ja viininpunaista.

Vierailija
12/15 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on ollut 13-vuotiaasta reilu kolmekymppiseksi oikeastaan aika samanlainen perustyyli tai ainakin tyyli, johon aina palaan muutamien hairahduskokeilujen jälkeen. Käytän paljon mekkoja, polvimittaisia kynähameita ja joskus a-linjaisia hameita, toisinaan myös farkkuja/mustia housuja. Yläosassa suosin naisellisia paitoja. Meikkaan päivittäin, hiukset on pitkät. Korkokengissä käytin nuorempana korkeampia korkoja, nykyään hieman maltillisempia. Minulla on todella kotoisa ja itsevarma olo omassa tyylissäni.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oikeastaan sama tyyli läpi vuosikymmenten päivitettynä. 70-luvulla leveälahkeiset farkut, käytin lyhyttä hametta tai jorain hippityylistä hametta vain kesällä. Meikkinä sinistä luomiväriä ja erittäin vaaleaa huulipunaa. Muuten olen meikannut aika kevyesti aina, ei rajauksia tms.

Hiukset pitkät vaaleat omat värit. Korkkarit ja tolppakorot pääasiassa. Sitten lyheni hiukset ja tuli pernis ja farkut muuttuivat pilliksi joita käytän vieläkin. Pukeuduin myös kynähameeseen ja bleiseriin. Tyyli muuttui vanhemmiten vähän klassisemmaksi. Nykyään hiukset ovat taas suoristuneet puolipitkiksi ja vaaleisiin raitoihin. Korkkarit ovat vaihtuneet jalkaongelmien vuoksi matalampiin kenkiin. Olen vihdoin ottanut käyttöön myös äidin kaksi kotelomekkoa 60-luvulta jotka ovat ihan tätä päivää. Tätivaatteisiin en ole kajonnut vielä vaikka olen jo ihan mummoiässä mutta onneksi ei tarvitsekaan. En myöskään halua näyttää ylikasvaneelta teiniltä vaan ajattoman nuorekkailla vaatteilla mennään.

Vierailija
14/15 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

15-17 - pukeuduin aika paljastavasti.. :D Aina ihan hirveet kasat meikkiä, meikkaamiseen meni kaks tuntia. Olin kiinnostunut hiustenvärjäyksestä ja olin sekä mustahiuksinen että blondi. Käytin topattuja rintaliivejä, pitkävartisia korkosaappaita ja minihameita. :D + koruja. tukka auki.

18-19 - ihastuin shokkipunasiin hiuksiin, käytin vähän sellasia "olen erilainen nuori" vaatteita. Usein oli kirkkaanpunasta huulipunaa ja muu meikki oli hillitympi. Myös paljastavuus vaatteissa oli normi. :D + koruja . tukka auki. tosi räväkkä tyyli oli tässä vaiheessa.

20-24 - urheilin paljon ja käytin paljon legginssejä. Hiukset oli tosi tärkee että oli oikein laitettu, esim. pitkät hiukset/pidennykset kiharrettuina ja sellanen "hyvännäkösyys" oli tärkeempää ku esim 18-19 vuotiaana. :D  Olin tosi tarkka meikeistä yms, ripsipidennykset oli aina. Koruja myöskin. tukka auki paitsi treenatessa.

24-26 - Halusin olla huomaamattomampi, eli en enää panostanu vaatteisiin. Hiusväriin kiinnitin huomiota. Meikkiä käytin luonnollisesti. tukka auki

27-28 - en enää panostanu vaatteisiin, legginssit ja huppari tms. Meikkiä ei yleensä, joskus luonnollisesti. :D

tukka ponnarilla

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

15-20 --> mustat pillifarkut, musta huppari, pitkät hiukset kasvojen edessä

20 --> värikkäitä vintage vaatteita, ripsiväriä ja huulipunaa, edelleen pitkät hiukset, kevyen naisellinen yleisilme

Olin aika ahdistunut ja masentunut nuorena. Ei ne asiat vaan maagisesti katoa pään sisältä, mutta nyt on helpompi olla, eikä haittaa että ihmiset huomaa minut.