Minkalaista matkantekoa on finnmatkojen lomalennoilla lentaminen? Nehan lentavat ainakin thaimaaseen omilla british airwaysin koneilla, jotka on maalattu finnmatkojen sinisiksi.
Etukäteen pitää peitot ja tyynyt tilata ja maksaa. Pitkällä lennolla ruoka tulee ilmaiseksi. Mutta jos haluat ikkunapaikkaa tms, kaikki toimii lisämaksuilla. Henkilökunta on kuulma suomenkielistä, mutta ei välttämättä suomalaista.
Onko jollain ihan oikeaa kokemusta kyseisistä lennoista, miten homma toimii? Vai pitäskö vaan lentää tutulla ja turvallisella finnairilla...
Meillä tällä hetkellä varattuna aurinkomatkojen ja finnmatkojen matkat phukettiin, nyt pitäs päättää kumpi pidetään. Aurinkomatkojen matka on muutaman satasen kalliimpi, mut lentää finnairilla, mutta hotelli on sitten vähempi tasoisempi. Finnmatkat lentelee sitten omilla arveluttavilla koneillaan, kaikenmaailman lisämaksullisine peittoineen, ja on näin vähän edullisempi ainakin ilman näitä lisämaksuja,ja hotelli on sitten aika tasokas.... nimimerkillä lentopelkoinen
Kommentit (19)
FINNAIRIN koneella lennettäessä ainakin tällä talvikaudella tuli " mukava" polttoainellisämaksu maksettavaksi kaikilta matkustajilta. Meillä Thaimaan-matkassa se tarkoitti 3 x 60 e lisää hintaa. Ei kiva.
LOMALEINNOILLA matkustettaessa palvelut olivat maksullisia, mutta huomattavasti tuota polttoainelisää halvempia. Polttoainelisää ei siis peritty Britannia Airwaysin koneilla lennettäessä.
Eikä matkanteko ollut yhtään sen mukavampaa kummassakaan :)
Perillä oleminen on se, mikä kannattaa!!
Thomsonfly (entinen Britannia Airways) on vuosikymmeniä vanha lentoyhtiö. Tuifly Nordic (jolla Finnmatkojen lomalennot lennetään) on sen Pohjoismaissa toimiva haara. Omistaja on TUI ja kyse ei ole halpalentoyhtiöstä vaan charteryhtiöstä.
siis piti sanoa että Aurinkomatkoilla ei ole mitään välilaskullisia lentoja Bangkokiin ja siis Finnair lentää ihan suoraan Bangkokiin.
Samalla varauksella olevat pyritään sijoittamaan vierekkäin ja ihan hyvin voi päästä ikkunapaikallekin.
eli tarvi Bangkokista körötellä Pattayalle bussilla. Utapaoon lento ja sieltä lyhyt kuljetus hotelleihin. Onko vissiin joku sotalentokentä tai mikä lie, mutta pieni kenttä.
Riippuu ihan kohteesta ja lähtökentästä, minkä yhtiön koneella lennetään.
Vierailija:
Kuka on väittänyt että Finnmatkat lentää joka paikkaan samalla yhtiöllä?
Kun Finnmatkoilla on Thaimaaseenkin Finnairilla lennettäviä matkoja.
Mistä kohteesta ja mistä lähtökentästä nyt puhut?
tarkoittaa Finnmatkojen omaa lentoa Tuifly Nordicin koneella, ei tässä ole missään vaiheessa väitetty ettei Finnmatkoilla olisi muiden yhtiöiden lentoja.
Kyseessä oli lomalento Finnairin koneella Boeing 757, siis paikat tyyppiä 3+3. Välilasku oli siihen aikaan Dubaissa, nykyisin Intiassa. Jalkatilat olivat aivan järkyn pienet, istuminen 6+6h oli yhtä tuskaa.
Niihin Aurinkomatkojen kohteisiin, joihin lennetään Bangkokiin, mennään reittilennoilla konetyypillä MD-11, jalkatilat ovat aivan toista luokkaa.
Valitettavasti minulla ei ole tietoa tarkemmin Finnmatkojen käyttämistä konetyypeistä. Sen sijaan tiedän aivan faktana, että Finnmatkojen hotelliluokitus on ' anteliaampi' kuin Aurinkomatkojen, eli nyrkkisääntönä voi pitää, että usein Finnmatkojen 4 tähden hotellit vastaavat Aurinkomatkojen 3(+) tähden hotelleja, joten siinä mielessä vaikka Finnmatkojen hotelli vaikuttaa paremmalta ei näin välttämättä ole.
Kiinnostaisi tosiaan kuulla kokemuksia ko. hotellista. Meilläkin on vaihtoehtona Kata Beach (joka olisi lähempänä meren rantaa).
Oli kyllä vähän pettymys, mutta ei kai sen luulisi vaikuttavan matkaan. Sitä vaan olettaa pääsevänsä tutulla Finnairilla joka kolkkaan.
En ole lentänyt kyseisillä koneilla, mutta luotan kyllä yleensä kaikkiin koneisiin, ellei nyt sitten ole joku lähetyslento kehitysmaassa tms. Lentokoneilla on tiukat turvamääräykset ja ne tarkistetaan samalla tavalla ennen lentoon lähtöä. Itse ottaisin ehdottomasti paremman hotellin ja halvemman matkan. Lomaan vaikuttaa eniten juuri hotellin mukavuus, enkä minä Finnairista maksaisi yhtään ekstraa. Muutkin koneet lentävät ihan samalla lailla.
Me varasimme kolmen viikon Thaimaan matkan AM:lta. Tosin vähän vaikea verrata teidän tilanteeseen, koska menemme Pattyalle. Finnairin suora lento ;)
paikat 2-4-2 eli olet aina enintään 1 paikan päässä käytävästä
Finnmatkat lennättää halpalentoyhtiö Britannialla nykyisin. Ei todellakaan Brithish AIrwaylla!!