Suomessa itäeuroopasta tulleille.Mitä eroa oli kommunismin alla eläemisessä verrattuna Suomessa asumiseen?
Suomi on kuulemma yksi vapaimpia maita maailmassa.Mitä se sananvapaus kommunismin syynäyksen kokeneille merkitsee?Erikoisesti haluan tietää tunnetteko siitä mitään kiitollisuudentunnetta vai otatteko sen nyt sitten itsestäänselvänä kuten muutkin suomalaiset?Siis minkälainen tunne elämä liittyy esim sananvapauteen,herkkä,luova,rauhallinen tai jännittävä,innostava etc.Miten vapaus on vaikuttanut jokapäiväiseen elämään ja oloon?
Miltä muutos tuntuu?Oliko se iso muutos?
Kommentit (3)
Olihan neuvostokarjalassa oli asiat surkeasti kaikin puolin paitsi työpaikka löytyi, vaikka ei haluaisi. Suomessa on hyvä olla, mutta sama juttua on täällä. Ei kenelläkään mitään salattavaa saa olla ja kun alistava ryhmä on tapettu alkaa maan päällinen paratiisi.
Mielenkiintoinen kysymys, mutta todella sekavasti muotoiltu.
En ole itse kohderyhmää. Mutta esim. venäläisten "yliampuvuus" pukeutumisessa, etenkin vielä 90-2000-luvuilla, liittyi tähän. Aikaisemmin ei ollut samanlaista ilmaisuvapautta. Piti elää ja olla tietyssä muotissa. Edustaa hyvää neuvostokansalaista.
Kuinka vaikeaa on lukea oma tekstinsä ennen julkaisemista?