Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ilmasto lämpenee ihan todistetusti

Vierailija
02.08.2018 |

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005776916.html

"Talvikuukaudet lämpenevät Suomessa nopeammin kuin kesäkuukaudet. Joulukuu on lämmennyt Suomen kuukausista kaikkein eniten. Joulukuun keskilämpötila on noussut viidellä asteella 150 vuodessa. Talvisin lumet satavat entistä myöhemmin ja sulavat keväisin entistä aikaisemmin."

Osa varmaan sanoo, että eihän viime kesänä ollut lämmintä ja tämän vuosikymmenen taitteessa oli kylmiä ja runsaslumisia talvia. Voi kun molemmat noista oli ennen vanhaan aivan normaaleja kesiä ja talvia ja entisaikaan löytyi vielä paljon kylmempiäkin aikoja.

"Etelä-Suomessa on muutama vuosi takaperin ollut muutamia runsaslumisia talvia peräjälkeen. Ilmatieteen laitoksella asiaa selvittänyt tutkija huomasi kuitenkin, ettei kyse ollut lumisuusennätyksistä, vaan 1940-luvulla vastaavanlaiset talvet olivat aivan tavallisia. Myös kuluvan vuoden kevättalvi oli ankara ja runsasluminen. Mitenkään poikkeuksellisen kylmä talvi ei kuitenkaan ollut, tieteellinen johtaja huomauttaa.

– Suomessa säät vaihtelevat. Viime kesäkin oli viileä, mutta pitkän ajan tilastoissa on ollut paljon kylmempiä kesiä ja talvia. Ilmastonmuutos ei tarkoita sitä, että joka kesä ja joka vuosi tulisi uusia lämpöennätyksiä. Mutta uusia lämpöennätyksiä tulee kuitenkin aina silloin tällöin, kun taas kylmyysennätyksiä ei enää tulekaan."

Ilmasto lämpenee ihan todistettavasti.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan seitsemän