Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kyynelpussin tulehdus aikuisella, kenelläkään omakohtaisia kokemuksia?

Vierailija
02.08.2018 |

Mulla on nyt todennäköisesti tällainen kuin kyynelpussin tulehdus, silmä kipeytyi ja silmänurkasta painettaessa kyynelpisteestä tursusi vaaleaa mömmöä. Kipu hellitti heti seuraavaksi päiväksi, kun olin saanut mömmöt paineltua pois. Silmän on katsonut sairaanhoitaja joka sanoi että mitään akuuttia hätää ei ole. Silmämömmöt huomasin itse vasta myöhemmin samana iltana. Nyt lääkäri on kirjoittanut etänä silmätipat kyynelpussin tulehdukseen.

Kipu on hellittänyt oikeastaan kokonaan ja mömmöä ei enää tule. Välillä tuntuu pientä vihlaisua silmän ympäristössä, mutta ei lähellekään sellaista kipua enää mitä alussa oli. Nyt sitten tyhmänä kuitenkin googlettelin näitä juttuja ja eteen tuli ties mitä leikkastapauksia ja putkituksia ym.

Onko kenelläkään ollut tällaista ja menikö tipoilla ohi? Uusiiko herkästi? (Tai uusiko sinulla vai oliko vain kertaluontoinen tapaus?)

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi kaksi