Koira pelkää ukkosta, mikään haliminen ja lohduttelu ei auta, yrittää työntää itseään kuivausrumpuun, mitä tehdä?
Ei auta lohduttelu, ei herkkujen tarjoaminen, ei sylittely. Kiertää vinkuen kämppää ympäri ja pyrkii kuivausrummun sisälle piiloon.
Ei ole oma koira vaan äidin bichon frise. Hädät teki jo allensa kuten aina ukkosella, joten ulkoilemaan ei onneksi tarvitse mennä.
Kommentit (35)
Eläinlääkäristä jotakin rauhoittavaa. Näin tehtiin meidänkin koiran kanssa, koska mikään muu ei enää auttanut.
Älä nyt herranjestas lohduttele ja sylittele sitä, vahvistat vaan sen pelkoa.
Anna sen mennä sinne kuivausrumpuun kunhan et unohda sitä sinne.
Annat olla, turha höösääminen vain pahentaa asiaa. Anna sen mennä saunan, pehmustettuun häkkiin tms. jos se tahtoo. Jatkossa sille voi pyytää diapamia eläinlääkäriltä.
No onpa hyvä että tästä väännätte vitsiä. Sattuu katsoa kun koira on ihan paniikissa. Ja siis meillä kuivausrumpu on kylppärissä lattialla ja sen ovi oli raollaan joten koira yritti etsiä siitä ilmeisestikin suojapaikkaa itselleen. "luola" tyyppistä kai kun ei oikein muuta sellaista koloa tässä kämpässä ole. Sängyn alle yritti ensin mutta ei pääse kun sängyn alla on säilytyslaatikoita.
ap
Vierailija kirjoitti:
Voi pelko..
Meillä lapset pelkää, koira ei
Meillä lapset on innoissaan ukkosesta, mutta niin on aikuisetkin.
Minkähän takia teillä pelätään?
Verhot kiinni, telkkari tai radio päälle että peittää jyrähdyksiä ja itse käyttäydyt normaalisti.
Anna luonnonvalinnan toimia, koira pihalle myrskyyn. Se mikä ei tapa, vahvistaa.
Käytät virtaa päällä sen verran että oppii olemaan menemättä sinne. Kuivausrumpu ei ole paikka lemmikeille vaan vaatteiden kuivattamiseen.
Ota ne säilytyslaatikot sängyn alta pois ja anna koiran olla siellä rauhassa. Älä lääpi äläkä yritä halia. Koirat eivät halaile. Puhu rauhallisella äänellä jotain ja ole niin kuin kaikki olisi normaalisti.
Anna koiran hakeutua suojaisaan loukkoon johon se haluaa. Jos tiedetään, että koiralla on voimakas ukkosenpelko, sille pitäisi hankkia lääkkeet eläinlääkäriltä huonoja ilmoja varten, ettei sen tarvitse panikoida. Ihmisten ei tulisi reagoida koiran pelkoon lohduttelemalla. Rauhallinen ja normaalia arkea jatkava isäntäväki auttaa koiraa luottamaan siihen, että taivas ei ole putoamassa niskaan.
- Anna koiran olla lempipaikassaan (olkoon vaikka kuivausrumpu) ja tee paikasta mahdollisimman mukava ja anna koiralle lempileluja, oma pyyhe tms.
- Hanki koiralle tiukka turvaa tuova ukkospaita
- Hanki Adaptil-merkkistä (tai muuta vastaavaa) rauhoittavaa tuoksua
- Hanki eläinlääkäriltä rauhoittavia lääkkeitä
- Laita verhot kiinni
- Laita tv ja radio päälle
- Ole koiran näköpiirissä ja touhua normaaleja kotitöitä
Kuivausrumpuun XD