Onko teistä kivaa lainata kämppää sukulaisille/tuttaville?
Yksi perhe tuli Suomeen just ja laittoivat viestiä, että voivatko olla muutaman yön meidän asunnossa kun me itse ollaan poissa lomanvietossa. Mies lupasi minulta kysymättä. Minusta ei ole mukavaa että meillä hyörii ulkopuolisia silloin kun itse ollaan pois.
Kommentit (11)
On kivaa, aina on kiva auttaa kavereita jos tarve on.
Olen lainannut. Mutta en enää. Kiittämätöntä sakkia
No riippuu kuinka luotettava taho on. Olen lainannut ja ollut itsekin lainaajana, mutta vain hyville kavereille.
Joillekin lainaan, suurimmalle osalle en. Eli ne joille en muutenkaan asioistani avaudu eivät saa kämppää pengottavakseeen.
En lainaa kenellekään. En halua nuuskijoita kotiini.
Riippuu kavereista. Työhuoneen oveen pitäisi sitten laittaa lukko tai hankkia jokin lukollinen kaappi työpapereille. Ja päiväkirjoille. Muuten ok.
En minä lainaa asuntoani kenellekään eikä valtaosa tutuista tai suvusta edes tiedä missä asun, koska sovin aina tapaamiset muualle.
Lainaan mielelläni hyvälle yatävlle/siskolle tms läheiselle ihmiselle. Puolitutuille voisin vuokrata.
Mulla ei ole "kämppää" vaan koti, eikä koskaan ole tullut tarvetta "lainata" sitä kellekään. En ole itsekään lainannut muiden koteja.
Omituinen kysymys.
Hotelleja on olemassa.
En tykkäisi lainata kenellekään. Olen privaatti luonteeltani, vaikkei kaapeissa luurankoja olekaan.
Ei lyhyellä varoitusajalla, jos olemme itse poissa. Mielelläni lainaan, jos ajoissa sovimme. Olen ihmetellyt, kun eivät kutsu meitä vastavuoroisesti kyläilemään, mutta näilläkin voimme mennä. Emme ole saitoja ja meillä on varaa lainata kotiamme.