Toivoitko jo helteiden loppumista? Toiveeksi jää – alkavalla viikolla taas 30 asteen lukemia
Ennätysmäinen helleaalto jatkuu alkavalla viikollakin ja monin paikoin Suomessa ylletään jälleen 30 asteen lukemiin. Lisäksi yöt jatkuvat lämpiminä, kertoo MTV:n meteorologi Mette Mannonen.
https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/toivoitko-jo-helteiden-lop…
Kommentit (3)
Kaikki toivoni on tässä virkkeessä: "Ennusteiden mukaan ensi viikonloppuna on luvassa pientä viilenemistä, mutta sää jatkuu edelleen lämpimänä." Jos päästäisiin edes alle kolmenkympin?
Mitä väliä, molemmat parvekkeet auki, viileä tuuli pyyhkii läpi koko asunnon, muutamat lattiatuulettimet ja kylmää kuoharia ja äyriäissalaattia, katsellaan miehen kanssa elokuvia pimennysverhot alhaalla ja illalla käydään pyörillä läheisellä uimarannalla. Ensi sunnuntain jälkeen viilenee. Lomaa on vielä jäljellä kolme viikkoa. Ensi viikolla lähdetään veneilemään, ollaan yötä veneen kannella tai saatossa riippumatoissa, ötökkäverhon suojissa. Ihan sama mitä Mette sanoo.
En toivonut. Minulle suorastaan taivaallinen sää jatkuu, ihanaa.