Kesämenot pienituloisessa vs. isotuloisessa perheessä
Olemme pienituloinen perhe ja olen huomannut tällaisen eron kun seuraan muutamia hyvätuloisia tuttavaperheitä. Joku juttu, mikä on meidän lapsille suunnilleen kesän kohokohta, on hyvätuloisen perhen lapsille ihan sivumennen juttu. Esimerkkinä, olen phistellyt rahaa jotta voin viedä lapset minigolfiin ja saadaan ostettua siellä myös jäätelöt. Tarkoitus olisi mennä huomenna ja koko viikon ovat lapset reissua odottaneet ja suunnitelleet innoissaan (toki olemme paljon muutakin tehneet, mikä ei maksa, kuten käyneet retkillä, uimassa jne). Tämä on harvoja maksullisia menoja, joita pystyn tarjoamaan alkukesän Linnanmäki- reissun lisäksi. Naapurin lapset olivat olleet päivän Korkeasaaressa ja vaan ohimennen pysähtyneet minigolfiin, eikä tämä ollut heille mikään juttu. Selvisi, kun lapseni kävivät hehkuttamassa innoissaan huomista minigolf-reissua. Olivat syömeet ravintolassa koko porukka ja ovat olleet kesällä kaksi kertaa ulkomailla, kiertäneet kaikki huvipuistot jne.
Tämä ei ole valitusta, eikä tällaisena kuumana kesänä mitään ihmeempää kaipaakaan kuin uimista, mutta tällaiseen vaan kiinnitin huomiota, miten meidän ns. kohokohta on jollekin ihan yhdentekevä juttu.
Kommentit (7)
Meillä on tehty aina paljon kesäretkiä ja käytetty rahaa. Pojalleni oli koulussa kysyttäessä ollut kohokohtana naapurin perheen kanssa jalkapalloturnaus ja keksit ja mehu heillä. Oli kiva nähdä kaveria ja pelata heidän perheen kanssa
No niin kai se on, ei meilläkään ulkomaanreissut aiheuta mitään hepulointia, kun joka vuosi käydään pari kertaa. Kaikki on toki erityisen iloisia ja odottaa reissua, mutta kyllä meillekin minigolffit, leffat yms. on normaalin viikon/kuukauden piristyksiä tai tekemistä ettei tarvii kotona istua.
Muistin jutun muutaman vuoden takaa, kun lapsi oli sinä kesänä ensin minun kanssani Roomassa, sitten just ennen koulun alkua koko perheen voimin Kreikassa ja käytiin seikkailupuistot, Linnanmäet ja lastentapahtumat.
Koulussa piti kirjoittaa aine kesän tapahtumista. Tokaluokkalainen kirjoitti mustikkaretkestä vaarin ja mummin kanssa. Oli ollut hienoa mennä veneellä saareen, syödä siellä eväitä, onkia rannalta ja kerätä kokonainen pieni pärekori täyteen mustikoita ihan itse.
Ne hyvätuloiset ovat rahansa ansainneet. Itse olet asiasi sössinyt niin, että lastesi kesän ”huippukohta” on joku minigolf.
Olen ollut yksin mökillä nyt noin kaksi palkkapäivää, rahaa on tullut käteen 6800e joista mökkeillessä olen käyttänyt ehkä 200 euroa ruokaan ja 100e auton polttoaineiseen.
Mitään kapitalistista en ole tehnyt, ainoastaan nauttinut lämmöstä ja luonnosta.
Olisi toki kiva tuhlata tuo 6000 euroa jonkun naisen kanssa kesälomareissailledsa, mutta yksikään ei sano minulle kyllä.
Näin se on