Hanna-Riikka Siitosen kuolema koskettaa minua oudon paljon
En edes tuntenut häntä enkä ollut erityisen fani. Mutta lahjakas, kaunis ja kuulemma hirmu kiva nainen. Ei olisi hänen tarvinut kuolla noinkin nuorena. :-(
Mutta niin, mikä mielenhäiriö minulla lienee, kun on pala kurkussa itselleni tuntemattoman henkilön vuoksi?
Kommentit (20)
Uusi päivä -sarjan perusteella oli todella sympaattinen tyyppi. Tietysti oli näyttelijä sarjassa, mutta kyllä siitä voi vähän päätellä minkälainen henkilö on kyseessä.
Minuakin koskettaa. Koskettaa myös nämä nuoret naiset joilta on yllättäen viety elämä. Sairauden osuessa kohdalle, jollain tavalla sitä pelkää ja ehkä odottaakin, että kuinka tässä käy.
Aina surettaa niin paljon kun pieni lapsi menettää vanhempansa.
Tämä kosketti ja Miisa myös. Kaksi vuotta sitten...
Ja Kikka.
Minuakin koskettaa tämä. Kuin luin suru-uutisen niin tuli jotenkin masentava olo miksi niin nuori ihminen joutuu täältä poistumaan ennen aikojaan.
Mua kans kosketti ja masensikin. Niin nuori ja yllättävä kuolema näin ulkopuoliselle. Tässä realisoituu se, että kuolema voi kohdata ennen aikojaankin sairauden tai onnettomuuden kohdatessa. Pitäisi olla iloinen tästä hetkestä ja siitä, mitä nyt on.
Minua myös koskettaa hänen poismenonsa kovasti, ja eniten varmaan siksi että syntymävuotemne on sama. Tunnen itseni hyväkuntoiseksi, jopa nuoreksi ja autoimmuunisairauksistani huolimatta terveeksi, tai ainakin ”terveeksi”. No joka tapauksessa tuntuu, että elämänhalu ja näkemisen ja tekemisen tarve on valtava, paljon pitäisi ehtiä ennen kuin täältä pois joutuu. Minulla on saman ikäinen lapsikin kuin Hanna-Riikalla, ja tuntuu todella pahalta ajatella, että Vienon äitiä ei enää ole. Ja tietenkin myös aviomies on nyt ilman rakasta vaimoaan.💔
Ihmisistä aina näkyy ulospäin onko kivanoloinen ihminen jonka kanssa tulee juttuun. Mielestäni tämä Hanna-Riikka näytti kivalta ihmiseltä, vaikken tuntenut. Äärettömän surullinen juttu että hänen tuli aika lähteä.
Surettaa eniten, että lapsi menettää äitinsä. Koskettaa kun minulla on samaikäinen lapsi ja olen itse samaa ikäluokkaa. Osanottoni omaisille.
Samoin.
Monestakin syystä varmaan. Olemme saman ikäiset. Vieno on saman ikäinen kuin nuorin lapseni ja samastun jotenkin hänenkin asemaansa - mietin miten tuon ikäinen pääsee yli äidin kuolemasta. Hän oli jotenkin hyvin sympaattisen ja positiivisen oloinen. Sairasti niin pitkään ja kävi jo kertaalleen aivan kuoleman portilla, mutta isänsä löysi viime hetkellä ja pääsi hoitoon.
Et ole ainoa ap.
Minäkin valvoin viime yönä ja hänen kuolemansa pyöri päässäni. Ihmettelin jo, että miksi juuri hänen poismenonsa koskettaa näin paljon. Olipa hyvä lukea tätä ketjua ja tietää, etten ole ainoa. Sukulaiseni kuoli jokin aika sitten enkä silloin tuntenut vastaavaa.
Kosketti minuakin hyvin paljon. Ihanan oloinen ihminen. Vaikea uskoa että on nyt poissa...
Kyllähän hän on jo monta vuotta sairastanut syöpää ettei tuo nyt niin uusi asia ole.Ikäväähän se on aina kun lapsi kuolee ennen vanhempiaan.Tai yleensä joku kuolee.
Muhun iski myös enemmän kuin olisin luullut. Ehkä se vaikuttaa, että olimme aikalailla samaa ikäluokkaa ja minä muistan Taikapeilin ysäriltä.
Mulla on ollut hyvin positiivinen mielikuva hänestä aina, vaikken mikään fani varsinaisesti olekaan ollut, enkä ole sen erityisemmin hänen elämäänsä seurannut. Olen kuitenkin yllättynyt, miten surumielinen ja jotenkin pysähtynyt olo mulla on hänen kuolemansa takia. Itkinkin eilen kun luin uutisen ja toisen kerran kun katsoin sen Nina Tapion tekemän Youtube-videon. 😢
Sama täällä. Pari vuotta minua vanhempi. Sairasti pitkään mutta jaksoi silti olla elinvoimainen ja tehdä rakastamaansa asiaa eli musiikkia esim. Surullista ikääntyneille vanhemmillekin.
Sama. Olin todella surullinen uutisen luettuani ja mietin sitä yölläkin. Hän vaikutti niin symppikseltä, vaikken ole koskaan edes livenä tavannut. Jotenkin hänestä välittyi lämpö ja rentous, tuli varmasti kaikkien kanssa toimeen. Todella surullinen uutinen.
Läheinen ystäväni menehtyi taannoin liian nuorena vaikeaan sairauteen. Löysin jostain syystä lohtua Lalehin Some die young- biisin kuuntelemisesta. Kuuntelen sitä toisinaan ja mietin häntä.
Täytyy sanoa, että minua ei oikeastaan sen syvemmin kosketa, koska en tuntenut häntä. Enemmän kosketti tämän päivän uutinen 6-vuotiaasta traktorin alle jääneestä.
Jos jossain sarjassa näytellyt ja siinä on nähnyt, niin siitä nyt ei voi kukaan väittää ihmistä tuntevansa. Sama kuin että vättäisi jonkun näyttelijän olevan paha, koska esitti pahista.
Mua kosketti sillo ku Laura kuoli. Sen jälkeen ei ole kuolinuutiset paljo tuntunu. No Mia ja Kaius myös vähän.
Sama minulla. Tosin olin teini-ikäinen kun "Jos sulla on toinen" oli hitti, ja sitä tuli kailotettua paljonkin. Mutta se on ainoa kosketuspintani häneen. Kuitenkin todella apeaksi veti tämä uutinen, enkä osaa itsekään analysoida, miksi.