Olen pannut merkille, että ylipainoinen tuttava alkaa syödä enemmän aina illalla ja yöllä! Lisääkö tämä ylipainon riskiä?
Aamuisin tuttava ei syö juuri mitään ja vielä aamupäivänkin syö hyvin vähän.
Kuitenkin iltapäivästä alkaa syödä enemmän ja illalla tämä lisääntyy entisestään ja saattaa katsoa tv:tä pitkälle yöhön ja syödä samalla kaikkea.
Kommentit (13)
frendi laihduttaa päivisin ja sit klo 22 se alkaa kiskoo safkaa huolella ja sit se ihmettelee miks lihoo eikä laihdu
Sumopainijat syövät kuulemma vain yhden aterian päivässä, mutta reilun ja illalla.
Vierailija kirjoitti:
Sumopainijat syövät kuulemma vain yhden aterian päivässä, mutta reilun ja illalla.
Roskaa. Ne syö aamusta iltaan tasaisin väliajoin koska pitää saada mahdollisimman paljon tavaraa kurkusta alas.
Jos aamulla ja päivällä on syömättä, niin illalla onkin sitten jo niin hirveä nälkä, että tulee ahmittua liikaa.
Vahditko ikkunasta tuttavasi syömisiä kaiket yöt...vai itse se "tuttava" ?
Vierailija kirjoitti:
Vahditko ikkunasta tuttavasi syömisiä kaiket yöt...vai itse se "tuttava" ?
Itse ajattelen, että pari kertaa on käynyt "juhlatunnelmissa" tutun luona. Ja tästä sitten rakennetaan teoria tutun arkikäyttäytymisestä. Joopa joo...
Ei se voi ylipainon riskiä lisätä, kun hän kerran jo on ylipainoinen. "Riski" on jo 100 %.
Ei ainakaan mun kohdalla. En ole koskaan pystynyt syömään aamupalaa ja ruokahaluni lisääntyy aina pikkuhiljaa iltaa kohti. Illalla syön reilusti. Olen nelikymppinen ja aina ollut hoikka. Ja olen aina syönyt mitä haluan. En kaihda rasvaa enkä herkkujakaan, mutta aikuisiällä en ole pystynyt enää syömään makeaa kovin paljoa kerrallaan.
warrior diet on sellainen, että syödään vain kerran päivässä ja raskaasti. tosin sun kaverisi mussuttaa koko ajan loppujen lopuksi, ja epäterveellisesti. siksi se lihoo.
Onko tämä tuttava puolisosi.. vai kenties sinä itse... ?
Vierailija kirjoitti:
Aamuisin tuttava ei syö juuri mitään ja vielä aamupäivänkin syö hyvin vähän.
Kuitenkin iltapäivästä alkaa syödä enemmän ja illalla tämä lisääntyy entisestään ja saattaa katsoa tv:tä pitkälle yöhön ja syödä samalla kaikkea.
Asut siis "tuttavasi" nurkissa, kun tiedät mitä se tekee öisin? Vai että sellainen tuttava. On sillä onni mukana, kun on tuollainen kyttääjä kaveri messissä. Kummasti tällä palstalla ystävät ja ihmiset, joiden kanssa kiehnätään kylki kyljessä muuttuvat "tuttaviksi" kun halutaan jotain ilkeää juoruta?
Ei sillä mitään isoa merkitystä ole. Asuin vuoden Espanjassa, jossa hyvin tavallista oli, että perheet kokoontuvat syömään vasta iltaisin yhdessä. Itsekin opin siihen rytmiin, kun kimppakämpässä asuin. Söin yleensä aamupalaksi jotain paahtoleipää, appelsiinimehua ja tuoreita hedelmiä, lounaalla klo 13 (siestan aikaan) jotain tosi kevyttä, esim. jukurttia, kahvia, croisantin tai leivän tai salaatin, joskus smoothien. Illalla meillä oli vakioruoka-aika klo 20. Yleensä käytiin ravintolassa, joka oli samalla kadulla, jossa asuttiin. Sieltä saatiin kunnon alennus, ja esim. paellapannu ei kovin kalliiksi nenää kohden tullut. Meitä oli yleensä 4-8 ruokailijaa. Jos oli synttärit tai jotain erityistä, saattoi olla seurueessa 20 ihmistä. Laitettiin me kerran, pari viikossa myös yhdessä ruokaa. Minä en osaa laittaa mitään kansainvälistä, joten menihän se usein sellaiseksi, että jotain kasviksia ja broileria pannulla, sekaan riisiä, soijakastiketta ja mausteita. En huomannut painossa isoa muutosta, vaikka iltaisin saatettiin syödä tunti, parikin, ja aina mahat ähkytäyteen.
Tasainen ruokarytmi sopii useimmille.
Valtaosan kannattaisi syödä aamupala ja lounas eli painottaa kalorimäärää aamupäivälle.
Yöllä ruoansulatus hidastuu, joten yösyöminen on huono idea.
t. Toinen yösyöppö