Olen kiittämätön laiskiainen enkä osaa nauttia helposta elämästä, help!
Elämä on muuttunut tyhjäksi. Tuntuu että olen saanut kaiken liian helpolla. En tiedä mitä tavoitella seuraavaksi. On hyvin tienaava mies, itsellä vakituinen työpaikka, muksu, iso omakotitalo (miehen) ja puutarha. Mua vaivaa jokin ihmeellinen motivaation puute, kun en keksi mikä voisi olla elämän seuraava isompi tavoite. Talo ja piha tuntuvat liian isoilta, on vain pelkkää työtä joka ei lopu. Punainen lanka on kadonnut.
Muita?
Kommentit (6)
Jännästi mennyt projektiajatteluun tää nykyihmisen elämä. Monethan ne alkaa lapsentekohommiin tossa vaiheessa.
Harrastuksia?
Et tarvitse apua, jos olet ihan itse oivaltanut asemasi. Ongelmatapauksia ovat sellaiset, jotka eivät ymmärrä mitään elämästään.
Mulla saattaa olla vähän samantapainen ongelma. En ole kyllä varsinaisesti saavuttanut mitään. Saavuttamista pitäisin liian vaikeana. Mutta perusasiat on kunnossa, koska yhteiskunta on järjestänyt niin. En vain koe elämää kovinkaan palkitsevaksi. Työelämä taas olisi jo niin vaikeaa, että siitä tulisi enemmän tuskaista stressiä epäonnistumisen pelosta kuin onnistumisen tuntemuksia.
En tiedä mikä olisi motivoivaa, vähän haastavaa mutta tarpeeksi helppoa onnistuakseen, jotta kokisin sen palkitsevaksi. Minulle riittää niin vähä, että en tiedä mitä haluaisin ja minkä eteen näkisin vaivaa. Ruoan saamiseksi pitää vain kävellä kauppaan, eikä se yleensä tunnu palkitsevalta. Silloin kun rahatilanne oli huonompi, koin onnea rahapäivinä, mutta nykyään olen niin säästeliäs, että rahallisesti jokainen päivä on lähes samanlainen. Olen myös terveyden vuoksi herkku-/sokerilakossa, joten en saa syömisestäkään samanlaisia onnentuntemuksia kuin ennen.
Jos piha tuntuu työläältä ylläpitää, koita miettiä miten saisit siitä helpomman. Onko liikaa kasveja, liikaa puita -> liikaa haravoitavaa?
Hanki joku harrastus joka on ihan sun oma juttu, niin saat uuden asian josta motivoitua ja jossa kehittyä. Vaikka ratsastus, siinä huomaa olevansa sitä huonompi, mitä pidempään on ratsastanut :D
Nauti nyt niin kauan kuin sitä kestää. Hyvä tila ei koskaan ole pysyvä. Joskus vielä kaipaat sitä mitä sinulla oli. Ehkä sinun kuuluu nyt kerätä voimia tulevaa varten.
Enkä sano tätä pahalla enkä ole mikään ennustajaeukko, vaan näinhän se elämä menee. Pääsääntöisesti on vaikeaa, ja jos joskus on seesteistä, siitä kannattaa nauttia.