Miksi yksiavioisuuden toimimattomuutta ei myönnetä?
Onko ihminen tarkoitettu kulkemaan kuin hevonen laput sivusilmillä? En tarkoita usean kanssa naimisiinmenoa, vaan useita seksikumppaneita.
Ovatko avoimet suhteet yleisiä heteromaailmassa?
Kommentit (11)
Yksiavioisuushan toimii, kun sen osaa. Jo lähes 25 v. yhdessä onnellisena, eikä ole muut kiinnostaneet.
Miksi ei toimisi? Kovin moni ei oo ees hirveen viehättävä, mutta oma kumppani on. Ei siinä mitään lappuja tarvita kun ei kiinnosta katella.
Tasapainoisilla ihmisillä toimii paremmin, jos on tunne-elämässä enempi häikkää niin sitten ei niin helposti. Joka tapauksessa yksi sana: synti. Lähimmäiset himottaa enepi vähempi, se on meidän lihassa sellainen ominaisuus. Mutta himoille ei katsos tarvitse aina antaa periksi, eihän :)
Loppujen lopuksi ihminen on onnellisin kun ei vaihda partnereita. Ja sekin tekee onnelliseksi, kun tsempataan vaikeiden vaiheiden läpi. Been there, hankalaa oli yhdessä vaiheessa ja eropaperit jo vetämässä. Saatiin terapiasta (ja esirukouksista) valtavasti apua, nyt oltu jo pitkään onnellisempia kuin koskaan <3
Avioliittoa takana 24v, ja oltiin ensimmäisiä toisillemme kumpikin
Se joka kuritta kasvaa kunniatta kuolee.
No suurimmalla osalla yksiavioisuus toimii. En minä ainakaan kykenisi edes ajattelemaan seksiä jonkun muun kuin oman rakkaan kanssa. Exästä kun erosin meni ainakin vuosi että tunsin olevani varattu, vaikka ex olisi ansainnut vaikka pettämisenkin. Kun rakastaa oikeasti puolisoaan niin sitä ei vaan näe enää muita sillä silmällä.
Miksi yleistät oman tarpeesi ihan kaikkiin ja ilmeisesti jopa haluat kieltää yksiavioisuuden niiltä joilla se toimii? Oletko etsimässä jonkinlaista mandaattia pettämiselle suhteessa jossa toinen odottaa yksiavioisuutta, sen sijaan että luopuisit hänestä ja etsisit samanmielisiä partnereita?
Yksiavoisuus on sosiaalinen konstruktio, joka on kehitetty ylläpitämään sivilisaatiota. Yksiavioisuus myös auttaa geenialtaan säilymisessä ja vähentää insesmin vaaroja.
Vierailija kirjoitti:
No suurimmalla osalla yksiavioisuus toimii. En minä ainakaan kykenisi edes ajattelemaan seksiä jonkun muun kuin oman rakkaan kanssa. Exästä kun erosin meni ainakin vuosi että tunsin olevani varattu, vaikka ex olisi ansainnut vaikka pettämisenkin. Kun rakastaa oikeasti puolisoaan niin sitä ei vaan näe enää muita sillä silmällä.
Kyllä minä voisin. Fantasioissani olen edelleen "kasvottomien" miesten kanssa (en siis fantasioi kenestäkään näkemistäni tai tuntemistani miehistä) mutta kyllä minä huomaan myös seksikkään kesäpukeisen miehen, kun sellainen vastaan tulee. Ei rakastuminen ole tehnyt minua sokeaksi. Tiedän kuitenkin myös, että seksi sen ventovieraan miehen kanssa ei ole sen arvoista, että minun kannattaisi erota avokistani, jonka kanssa olen onnellinen ja jonka kanssa minulla on hyvää seksiä.
Yksiavioisuudessa on omat ongelmansa, mutta enpä usko, että avoin suhdekaan toimisi suurimmalla osalla pareista. Ajatuksena se voi monelle kuulostaa ihan järkevältä, kun "seksiähän se vaan on", mutta käytännössä ei sitten halutakaan jakaa partneria toisen kanssa.
Yksiavioisuus toimii . Aerikkalaisen tutkimuksen mukaan miehistä 78% tuomitsee uskottomuuden , naisista 84%. Miehistä kertoo pettäneensä 25% ja naisista 15%. Pettäneistä miehistä 92 % ei pettänyt pelkän seksin takia vaan koska tunsi ettei kumppani arvosta tai ei ole yhteyttä kumppaniin. Toki seksuaalinen vapautuminen on johtamassa siihen, että naiset ovat ottamassa miehiä kiinni näissä pettämisluvuissakin.
Ei tarvi kulkea laput silmillä. Ei myöskään tarvi panna kaikkea mikä liikkuu.