Lapsiperheet: teidän viikon ruokalista?
Mielenkiinnosta kyselen, jos samalla saisi uusia ideoita kokkailuun. 😊
Kommentit (12)
Vierailija kirjoitti:
Haluatko ruokien nimiä, vai aineksia, mistä ruoka tehdään?
Jos on joku selvä ruoka vaikka makaronilaatikko, niin ei tartte eritella ruoka-aineita, ellei se sit ole joku erilaisista aineista tehty. :)
Meillä on tällä ainakin viikolla naudan paistia ja perunamuusia, uunimakkaraa ja makaronia, kasvissosekeittoa, karitsanjauhelihaburgereita, bataattiranskalaisia ja crispy chicken -maustettua kanaa ja puolukkavispipuuroa. Tyhjennetään pakastinta marjoja varten...
Jaa-a...
No en muista ihan viikon ajalta, mitä olemme kokanneet, mutta tässä muutamalta päivältä.
- sunnuntai: pekonipastaa. Paista paketillinen pekonia silputtuna, samoin 1/3 purjoa. Lisää joukkoon pari rkl jauhoja, purkillinen kermaa, 3 dl vettä ja mausteita. Syö pastan ja salaatin kera.
- maanantai: brunssiksi amerikkalaisia mustikkapannukakkuja vaahterasiirapin kera. Iltaruuaksi tein itse pitsaa durrum-jauhoista. Päälle itsetehty tomaattikastikw, mozzarellaa, basilikan lehtiä ja ilmakuivattua kinkkua. Lisäksi salaattia. Jälkkäriksi pavlovaa mansikoista tehtynä.
- tiistaina: peruna-liha-raakamakkaraa, savustettua lohta, sillejä, uusia perunoita ja salaattia. Jälkiruuaksi vastapaistettuja mustikkamuffineita.
- tänään syötiin brunssiksi Jamie Oliverin tapaan uppomunia, pinaattia ja vastapaistettuja sämpylöitä. Illalla syödään lihapullia tomaattikastikkeessa pastan kera.
Ollaan lomalla, lapset teinejä joten aina ei syödä kahta lämmintä ateriaa. Porukka heräilee vasta puolilta päivin....
Tähän aikaan vuodesta syödään pääosin kylmää ruokaa. Kalaa, lihaa, kananmunia keitettynä, juustoa. Kasviksia tietty ja marjoja, viiliä (ite tehtyä) Perunat on lämpimiä keitettynä ja puuroakin voidaan syödä viileällä ilmalla. Talvella ruokalista näyttää ihan toiselta.
Ollaan kaikki kesälomalla ja mennään yhdellä lämpimällä ruualla ja isolla aamupalla. Suunnitellaan viikon ruuat kerralla valmiiksi.
Maanantai on meillä aina jämäruokapäivä, jolloin syödään edellisen viikon jämät pois...
Tiistai on tytön vuoro päättää ruoka, eilen oli tom yum goong - keittoa.
Keskiviikko pojan vuoro päättää ruoka, tänään on pestopastaa ja grillattua kananrintaa ja kasviksia.
Torstaille minä olen päättänyt lasagnea.
Perjantaina miehen päätöksestä possuwokkia.
Lauantaina voissa paistettuja ahvenfileitä, sinisimpukoita valkoviiniliemessä, höyrytettyä parsaa ja bataattilohkoja...
Sunnuntaina nauda paahtopaisti punaviinikastikkeella.. Ja jotain lisukkeita joita ei vielä olla päätetty...
Su ja ma makaronilaatikko.
Ti jämäpäivä: paistettuja perunoita, silliä, kalaleike, nakki, bulguria, paistettu muna. Kullekin sitä mistä eniten piti.
Tänään possuvokki.
Huomenna sitruunakanaa.
Perjantaina soppa ja paksteesta joku talven lihapaistinjämä sekaan.
Viikonloppua en ole vielä miettinyt, kalan vuoro. Jos on grillauskelit niin halstrataan kala ja toisena päivänä kaivetaan pakastimesta lampaan ribsit.
Nyt kesällä kasvislisäkkeet on vain paloiteltu tuoreena pöytään. Ja vokkipäiväksi keitän lapselle oman parsakaalin.
Muutamia viime päivien aterioita:
- paistettuja herkkusieniä (worcestershirekastikkeella maustettuna), lisänä parsaa, punasipulia, kirsikkatomaatteja kevyesti pannulla paistettuna
- paistettua kalaa kevyesti paistettujen kasvisten kera (paprikaa, punasipulia, porkkanaa), salaattia.
- jauhelihakastiketta ja pastaa, lisänä kurkkua ja tomaattia
- nakkeja ja makaronia, lisänä kurkkua ja tomaattia
- uunikanaa (kaupan valmiiksi maustamana) ja riisiä. Salaattia.
- kalaa ja perunaa, salaattia
Maanantaina oli texmex-vuokaa ja salaattia, iltapala Mäkkäristä.
Eilen oli uunilohta (ihan vaan limepippuria päällä vähän) ja haudutettuja vihanneksia ja riisiä. Illalla syötiin mansikoita mahat täyteen.
Tänään oli samaa lohta, salaattia ja nuudeleita. Aamu- ja välipaloilla on yleensä (ruis)leipää eri lisukkeilla, tai maustamatonta jugurttia millä milloinkin, puuroja erilaisia ja hedelmiä.
Huomisesta en tiedä. Tekisi mieli tilata pizzaa. Viikonloppuna kun mieskin on kotona, teen lasagnen itse alusta loppuun.
Ma oli lohikeittoa
Ti&ke broilerikiusausta
To perunat, kananmunakastiketta, silliä/lohipuikkoja
Pe paistetut perunat eiliseltä ja pinaattilettuja
La tortillavuokaa
Su täytetyt kesäkurpitsat (pekonisipulipaprika) ja jotain grillattavaa.
Salaattia joka ruoalla ja itse tehty letut, puikot ym. Hyödynnän aina kaiken jämäruoan joko ilta/aamupalaksi, työevääksi tai seuraavan päivän lounaaksi.
Roiskeläppää kolmesti päivässä viikon ajan.