Hs ja Hangon kesätyöhuijaus ravintola-alalla
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005741382.html
Eipä pitänyt luvattu paikkaansa
Kommentit (12)
Kun kriisiviestintä menee päin v..a
https://www.facebook.com/ngo.jasmin/posts/10156556063503707
Ei näin Tommi. Ei näin...
Huonompi homma - työstä luvataan ummet ja lammet ja ei pidetä lupauksia. Toimittajat vaan pestautumaan tonne ja testaamaan classic kusetus
Classic Pizza ja Pasta Factory boikottiin!
Ainakin majoitus oli ihan perseestä. Sänkyä ei ollut ja ei edes avainta tullut
No eihän Johtajatar Kati Jaakkosen (Hellapoliisi) tyttärelle nyt ihan mikä tahansa kelpaakkaan, varsinkaan matkasänky. Kyllähän se nyt täytyy kalustettu huvila olla, mielellään meren rannalta.
No jos luvataan oma huone tai 2.hengen huone niin ei 9 hengen solukämppä ole sitä. Epämukava matkasänky jossa nukkua ja hurjat 2 avainta 9 ihmiselle, kuullostaa hienolta.
Luulis että sillä 2000euron vuokrasaatavilla olisi voinut teetättää useampi avain ja ostaa Sotkasta parin sadan euron sänky.
Kannatti säästää tälläisissä asioissa.
Tämä on se suunta.. Kotimaisia työntekijöitä aletaan kohtelemaan virolaisten tapaan.
Joo345 kirjoitti:
No eihän Johtajatar Kati Jaakkosen (Hellapoliisi) tyttärelle nyt ihan mikä tahansa kelpaakkaan, varsinkaan matkasänky. Kyllähän se nyt täytyy kalustettu huvila olla, mielellään meren rannalta.
En kirjoituksesta löytänyt kohtaa jossa työntekijä toivoi tai vaati huvilaa merenrannalta..
Kesätarjoilijalla vaitiolosopimus uhkasakolla :D
Tuo jo kertoo ettei toiminta kestä päivävaloa. Laittomalla ja oikeudellisesti pätemättömällä sopimuksella yritetään pelotella nuoret kesätyöntekijät hiljaisiksi.
Tuohon pitäis puuttua ja kunnolla sakkoa huijarifirmalle!