Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tiina ei halua mökkiä vaan käyttää muiden mökkejä

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
28.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Järkevä ihminen tämä Riina.

Vierailija
2/7 |
28.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika raflaava otsikointi 😂 eli Tiina käy muiden mökeillä, jos hänet sinne kutsutaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
28.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

*Riina

Ja mitäs väliä sillä on, kun itsekin sanoo että mökkeilee muiden mökeillä jos kutsu käy, ei ole siis tuppautumassa

Vierailija
4/7 |
28.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihana ja tärkeä keskustelu 😚

Vierailija
5/7 |
28.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

" Tai sitten mökkiä käyttäisivät oman itsen lisäksi vaikka lähisukulaiset. Kunnon pelisäännöt ja ajanvaraukset, niin ei tulisi riitoja."

Just tätä emme halua. Heinäkuun viikot ja viikonloput kyllä kelpaisivat kaikille, mutta työt ei maita. Itselläkin on loma heinäkuussa, joten muiden tunkeminen meidän mökille siihen aikaan on suorastaan hävytöntä. Me maalaamme rakennukset, teemme klapeja talvella viikonloppu viikonlopun jälkeen, tyhjennämme huussin, maksamme vakuutukset ja korjaukset jne. Jos pyydämme apua laiturin laittamiseen, kevätsiivoukseen tai klapitalkoisiin, kukaan ei ehdi paikalle.

Ei kiitos, en halua laiskoja sukulaisia mökille loisimaan heinäkuun hellepäivinä.

Vierailija
6/7 |
28.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muuten ihan asiallinen juttu aiheesta, mutta jäi mietityttään tuo "voisiko edes osan matkasta taittaa julkisilla kulkuvälineillä?" Kuinkahan tuo olis tarkoitus hoitaa, kun kesämökit tuppaa olemaan keskellä korpea, ja ainoa julkinen kulkupeli oli 60-luvulla kiertänyt postionnikka jolla rahdattiin lähimpään kuntakeskukseen kerran kuussa aikamerkki? Onko siis tarkoitus että sitä hiilijalanjälkeä kasvatetaan hankkimalla mökkipaikkakunnalle varastoon kulkupeli (kakkosauto?) joka säilötään lämpimään varastohalliin odottamaan sitä kun omistaja karauttaa paikalle junalla/bussilla?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
28.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vihreä paheksuu muita ja pitää omia elämänvalintojaan ainoina oikeina. Tämäpä yllätys.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan kuusi