Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Asuntomessut 2018

Vierailija
27.06.2018 |

Oletko menossa? Oletko tutustunut messutaloihin?

Ostin tänään Messuluettelon ja ensisilmäyksellä ei yhtään mielenkiintoista kohdetta. Epäkäytännöllisiä hukkaneliö käytäviä, pieniä kopppimakuuhuoneita, pesutiloihin käynti keittiön kautta, terassi ulko-oven vieressä, samaa musta-valko-harmaata lattiasta kattoon, postimerkin kokoiset pihat, makuuhuoneeseen kulku kylpyhuoneen kautta, kodinhoitohuone ja kylpyhuone kerroksessa jossa ei ole makuuhuoneita, talot näyttää ulkoapäin työkalupakeilta tai akvaarioilta jne.

Eli ei mitään uutta taaskaan. Taitaa jäädä menemättä.

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
27.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samaa mietin kun selasin lehteä. Ei mitään uutta eikä mistään tullut sellasta jee tää on hieno! -tunnetta

Vierailija
2/13 |
27.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vieläkö joku seuraa noita? Eihän ne tee kuin jotain miljonäärien taloja noihin. Ihan typerät koko messut kun kyllähän sitä rakentaa vaikka kultaisen taj mahalin marsiin jos on rahaa giljardeja. Olisin kiinnostuneempi jos tekisivät sadalla tonnilla jotain haluamisen arvoista ja hienoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
27.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksei kukaan rakenna mielenkiintoisen muotoisia mökkejä? Siis kesämökkejä.

Ja miksei rakenneta enemmän minitaloyhteisöjä? Olisi yhteinen uima-allas ja kahvila-ravintola ja niin edelleen. Haluaisin asua tällaisessa, en halua isoa omakotitaloa.

Vierailija
4/13 |
27.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vieläkö joku seuraa noita? Eihän ne tee kuin jotain miljonäärien taloja noihin. Ihan typerät koko messut kun kyllähän sitä rakentaa vaikka kultaisen taj mahalin marsiin jos on rahaa giljardeja. Olisin kiinnostuneempi jos tekisivät sadalla tonnilla jotain haluamisen arvoista ja hienoa.

Sadalla tonnilla ei kyllä saa mitään haluamisen arvoista ja hienoa asuntoa.

Eikä nuo messutalot pelkkiä miljonäärien rakennuttamia ole.

Vierailija
5/13 |
11.07.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Surkeat messut. Mitä tekee asuntomessuilla, joissa on sama toimittaja kaikissa kohteissa, niin saunassa, lattioissa, ulko-ovissa, ikkunoissa jne. Kävijöiden, ainakaan rakentajien, kannalta EI mitään!

Mitä ihmettä siellä ajatellaan, tämä konsepti palvelee ehkä näitä tarjouskilpailun voittaneita yrityksia ja alueelle rakentaneita, mutta tässä unohdetaan kokonaan messukävijät.

Menin messuille etukäteen valmistautuneena rakentajana, listani mukaan oli ajatus tutustua mm. ulko-oviin, parketteihin, saunan lauteisiin jne. Palasin tyhjin käsin, lompakko kovasti keventyneenä ja vihaisena. Oli muuten viimeiset asuntomessut Suomessa ikinä. Ahneilla on paskainen loppu.

Ja viimeinen niitti oli lounas 15,90 € sellaisesta moskasta, etten edes tiennyt mitä "pihvi" sisälsi, No samanlaista moskaa on suomalainen rakennuskulttuuri, sementti-, betoni, CLT-liima-, kipsimössöjä, joista kukaan ei tiedä mitä myrkkyjä sisältävät. Osissa messutaloissa haisi jotkut epoksi lattiat yms. vaikka ovet oli auki ja tuulesi. Mahtaa olla hyvät VOC-päästöt. Ihmiset kaipaavat terveitä ratkaisuja homehelvetteihin, mutta yhtä lukuunottamatta sama rakennuskulttuuri jatkuu, ilmeisen kanttavaa bisnestä. Tuo yksi poikkeus oli savitiili rakenne, siitä ei ollut valmista taloa, mutta mainosti tuotetta.

Vierailija
6/13 |
11.07.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Musta olis ihanaa jos joskus rakennettaisiin ”vanhanaikainen kylä”. Siis sellainen, että kaikki talot olisivat pappiloita, mansardikattoisia kartanomaisia ja koristeellisia, sellaista vanhanajan havinaa. Nyt kaikki on tylsiä ultramoderneja laatikoita joiden pihan kasvillisuus koostuu havukasveista ja nurmialueet ovat tulitikkuaskin kokoisia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
11.07.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksi kertaa ollut messuilla. Kolmatta kertaa ei tule.

Vierailija
8/13 |
13.07.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli savitiilitalosta valmis rakennus

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
19.07.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lippujen hinta hirvitti niin jää käymättä. Kahdelta menisi varmaan satanen riemuun kun pitää syödä ja jupdakin. Kymppi on messulipusta sopiva hinta.

Vierailija
10/13 |
19.07.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli tylsiä taloja. Vähemmän moninaisuutta kuin Mikkelin messuilla viime vuonna.

Ihmetyttää trendi, että keittiö ja olohuone ovat yläkerrassa. Joissain myös saunat yms. olivat yläkerrassa. 

Pihat olivat kaikki rakennettuja, melkein pelkkää patiota pation perään. Luksustunnelmaa yritettiin saada porealtailla ja ruukkukasveilla. Asuinalueen kadut olivat täyttä asfalttia, asfaltti jatkui pihoihin. Ei puita missään. Vähän ankeaa minusta. Tietysti osassa taloista oli hieno jokimaisema. Osan ikkunat taas osoittivat suoraan naapurin kahden metrin päässä olevaan seinään. 

En oikeastaan inspiroitunut yhtään mistään. Yksi tavallisempi sisustus siellä oli, ja sepä olikin SPR:n kontin kirppiskamalla sisustama :) 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
22.07.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mansadikattoja ja terveitä, yksilöllisiä taloja saa vain itse rakentamalla / rakennuttamalla. Talopaketit ovat ”liukuhihnalta” kipsi- ja sementtivaiuja, laattapohjalla, vaiheet tarkkaan harkittuja rakentaja yrityksen kate näkökulmasta.

Talopakettien joka vaiheessa on nopeampi ja helpompi ratkaisu valittuna. Siksi Suomessa talot ovat niin samankaltaisia. Kukaan ei kiistä esim. rossipohjan järkevyyttä. Miksi niitä ei rakenneta?

Vierailija
12/13 |
06.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyseinen kohde missä oli esittely, oli rakennettu poltetusta savitiilestä tehdystä massiiviharkosta. Samasta tuotteesta siis mitä mainosti :-)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
06.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämän vuoden messut olivat tylsät. Lähinnä perustaloja. Itseäni kiinnosti ne pienemmät talot ja selkeästi messutalojen koko onkin pienentynyt.

Oletan että ne yläkerrassa olevat keittiöt ja olohuoneet johtuvat paremmista näköaloista. Minusta se on ymmärrettävää jos sillä saadaan hieno kokonaisema tai enemmän yksityisyyttä. Tontit tosiaan olivat pieniä, ne näyttivät olevan kaikki samankokoisia, joka oli vähän outo ratkaisu.

Terveelliseksi koettujen materiaalien käyttöä suitsii talojen energiatehokkuusvaatimukset. Asuntomessuilla pätee samat rakennusvaatimukset kuin muutenkin. Lisäksi rakennuttajatkin ovat jollain tasolla kustannustietoisia, kun niitä miljonäärejä ei riitä joka asuntomessukohteeseen, erityisesti kun eivät ehkäpä edes halua asuntomessurakentajiksi.

Sisustukset tuntuvat olevan enemmän ajattomia ja skandinaavista väritystä, eikä niinkään persoonallisia. Nyt varmaan sisustettu suurimman osan suomalaisista kaipaavalla tyylillä.