Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tylypahkaan hakeneiden tulosten odottelu 2018!

Vierailija
27.06.2018 |

En jostain syystä nähnyt täällä keskustelua Tylypahkaan hakeneista. Soteli-keskustelussa oli taas 224 sivua viestejä ja sinne jo avauduinkin, mutta en oikein keskustelua aikaan :(

Eli onko täällä Tylypahkaan hakijoita? Musta on kiva, että avattiin väylä vanhemmille velhoille ja noidille. Esivalintakoe, joka sisälsi yrttitietoa, muinaisia riimuja, numerologiaa ja jästitietoa, oli aika hankala näin ensikertalaiselle. Itse pääsykoe sitten, jossa piti lentää luudalla, kohdata oma mörkönsä ja ennustaa oma pääsemisen kouluun oli vielä vaikeampi, mutta ei ehkä mitään verrattuna Turun sosiaali ja terveysalan pääsykokeisiin..

Miten teillä mielestänne meni kokeet? Mikä oli vaikein osuus? Miltä koulu vaikutti? Vapaata keskustelua aiheesta! En jaksaisi millään odottaa, että lentääkö pöllö ikkunaan!

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
27.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä että saatiin tästäkin ketju. Mä luulen että mulla meni noi teoreettiset osiot ihan hyvin, siis yrtit ja riimut ja jästitieto. Jos sisäänpääsy jää jostain kiinni, niin luudalla lentämisestä. Ei Helsingissä ole tarvinnut paljon luudalla lennellä, enkä ole uskaltanutkaan kun olen pelännyt että joku huomaisi. Helpompaa on kai jos asuu syrjemmällä missä voi harjoitella omassa rauhassa.

Sisään pääsemisen ennustamisen luulen olleen joku kompakysymysjuttu, onhan ennustaminen todella harvinainen lahja. Runoilin vaan että onni suosii rohkeaa. 

Vierailija
2/6 |
27.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen puoliverinen, ja Voldemortin hallinnon aikaan 90-luvulla aurori-isäni ja jästisyntyinen äitini pakenivat Suomeen. Jäin siis ilman muodollista koulutusta, ja minulla on puutteita osaamisessa. V.I.P. ja S.U.P.E.R-tutkinnot eivät ole minulle välttämättömiä, mutta haluaisin joskus edetä kansainvälisiin työtehtäviin.

En osaa lentää luudalla, sehän on ollut Suomessa kiellettyä jo vuosikymmeniä. Tältä osin pääsykoe meni penkin alle. Ennustamisessa yllätin, ja ennustin saamelaisista luista niin monitulkintaisen ennustuksen etten itsekään tiedä mikä lopullinen vastaus oli. Naurretavuksen osaan vaikka molemmat kädet selän takana.

Ehkäpä tapaamme syyskuussa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
27.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä löysin noituuteni vasta myöhemmällä iällä, joten siitä syystä tää koulutus avaisi mulle paljon ovia. Hain myös Ilvermornyyn ja Beauxbatonsiin, mutta kyllä Tylypahka ois se ensijainen mihin haluan. Olin siellä pääsykokeissakin ja rakastuin kouluun. 

Luudalla lentäminen oli aluksi aika hankalaa, koska olin viimeeksi koskenut luutaan 90-luvulla maalla mummolassa. Suoriuduin siitä kuitenkin kohtalaisesti. Ennustaminen oli vaikeaa enkä meinannut nähdä kupissa mitään. Olisi kyllä epäreilua, jos jää siitä kiinni, koska niinkuin ylempänä sanottiin, niin sehän on synnynnäinen lahja. Mä luulen, että siinä katsottiin enemmän sitä, että miten pärjää paineen alla ja miten luova on. 

Vierailija
4/6 |
27.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

:D

Vierailija
5/6 |
27.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö meitä ole muita?

Vierailija
6/6 |
27.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis mä en nyt oikeen tajuu tätä oon varmaan sit jästi?! Mut mun isomummo joskus näytti mulle jotain luuraa niin luulen et se oli sit noita..

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi kuusi