Siepatun tytön biologinen äiti katkaisi välit tyttäreensä
Lapsi siepattiin sairaalasta synnytyksen jälkeen vuonna 1998. Sieppaaja kasvatti tyttären omanaan kunnes jäi kiinni ja pidätettiin viime vuonna ja sai 18 vuoden vankeustuomion. Lapsen biologinen äiti katkaisi välit tyttäreensä koska tämä pitää yhteyttä sieppaajaan eikä katkaissut välejään biologisen äidin vaatimuksesta. Äiti vaati tytärtään valitsemaan joko sieppaajan tai hänet. Tytär pitää yhteyttä sieppaajaan, asuu tämän talossa ja kutsuu häntä yhä äidiksi. Mielestäni itsekästä biologiselta äidiltä esittää vaatimuksia, tyttö kasvanut sieppaajan luona ja pitänyt tätä äitinään koko elämänsä ajan ja yhtäkkiä tulee tieto että ei olekaan biologinen äitinsä vaan hänet on siepattu.
Kommentit (10)
Ymmärrän sekä äitiä että tytärtä. Vaikea sanoa kumpi olisi oikeassa.
Kamala tilanne. Ymmärrän kyllä sekä äitiä ja tytärtä enkä osaa äkkiseltään sanoa kumpi tässä olisi oikeammassa.
Vierailija kirjoitti:
Ymmärrän sekä äitiä että tytärtä. Vaikea sanoa kumpi olisi oikeassa.
Tytär on oikeassa, tietenkin. Kohtuutonta biologiselta äidiltä vaatia mitään tuollaista, koska tyttö on kuitenkin pitänyt sieppaajaa äitinään koko elämänsä ja suhde ilmeisesti lämmin ja rakastava. Biologinen äiti ei osaa ajatella asiaa yhtään lapsensa kannalta, vaan sokeana ajattelee vain itseään ja omaa kärsimystään. Eihän heillä minkäänlaista äiti-tytär-suhdetta ole.
Äiti voisi vanhempana ja viisaampana joustaa. Ehkä tyttö tulisi jossain vaiheessa järkiinsä.
No, ehkä lapsi sai sitten rakastavamman ympäristön sieppaajan luona jos biol.äiti on noin ehdoton..
En ihmettele äitiä enkä tytärtä. Molemmat ovat oikeassa. Ihmettelen sitä, ettei heille näytä tarjotun mitään kunnollista terapiaa.
Sieppaaja on seuraavat 18 vuotta vankilassa jutun mukaan. Ehkä kannattaisi tytön sopia välinsä myös bio-äitinsä kanssa.
En tiedä onko tarina tosi, mutta olen kuullut kun vauvat vaihtuivat pohjoissuomessa synnärillä. He asuivat vierekkäin ja olivat kavereita. Kun vaihdos jostain syystä paljastui, he halusivat kumpikin jatkaa samoin. Toinen perhe oli varakkaampi, kuin toinen.
Sieppaaja teki kamalan teon, mutta piti häntä omanaan ja selvästi rakasti niin että heille muodostui aito äiti-tytär suhde. On todella vaikea kuvitella että rakkaus loppuisi ikinä, jos sieppaaja äiti on aina kohdellut kuin omanaan. Tässähän on vielä isompi kuin Tukholma syndrooma koska henkilö aidosti rakasti ja kasvatti.. Joku mom syndrooma. Ei siitä vaan lähdetä vaikka tietäisikin olevansa siepattu.
Biologisen äidin tulisi pitää välit tyttäreen, eikä vaatia noin kohtuutonta vaikka se on varmasti vaikeaa kuvitella että sieppaaja jatkaisi hänen elämässä. Se sieppaaja kuitenkin kasvatti hänet ilmeisesti vieläpä hyvin ja heidän suhde on jo äiti-tytär suhde.
http://www.dailymail.co.uk/news/article-5831307/Biological-mom-girl-sna…