Määräaikainen parisuhde
https://www.is.fi/viihde/art-2000005713289.html
"Kylli on sopinut päästävänsä miesystävästään irti, kun isyyden aika koittaa. Kyllillä ei ole omia biologisia lapsia, vaikka hän niitä nuorempana halusikin. ... – Enää en usko hautaan saakka kestäviin ihmissuhteisiin vaan siihen, että tapaamme maan päällä erilaisia rakkauksia, joiden kanssa kuljemme niin pitkään kuin on tarkoitus ja puhdistamme omaa karmaamme. Jokainen ihmissuhde opettaa meille jotakin itsestämme."
Ajatuksia? (Ei niinkään Kylli Kukkista vaan siitä, voiko tuollainen määräaikaissopimus toimia tai jos jollain on siitä kokemuksia niin olisi mielenkiintoista kuulla.)
Kommentit (4)
Toihan vois olla hyvä idea. Voisi olla esim. 5v 10v tai kunnes lapsi 18v -sopimuksia.
Mä tavallaan elän tollasessa suhteessa paraikaa. Ollaan seurusteltu miehen kanssa 4 vuotta ja ollaan korvia myöten rakastuneita. Mies on parasta mitä voi saada, antaisin vasemman käteni hänen puolestaan. Ja tunne on molemminpuolinen. Kaveritkin ihmettelee mistä tällaisen suhteen löytää.
Mutta me joudutaan eroamaan joskus tulevaisuudessa. Minä haluan lapsia, mies ei. Ajatuskin kammottaa molempia mutta ei sille mitään voi. Vielä ei ole sen aika, ero tuntuu mahdottomalta ja kun tämä tulee puheeksi niin itketään molemmat koko ilta. Mutta kyllä tieto tulevasta erosta suhdetta toki varjostaa.
N26
No en voi kuvitella, että haluaisin sitoutua mieheen, joka haluaisi sitoutua minuun vain määräaikaisesti. Tai mieheen, jonka kanssa elämänhaaveet olisivat niin erilaiset, että olisi jo alusta asti selvää että myöhemmin on ero edessä.
Ei mitään mielipiteitä kenelläkään? Höh.
Itse en joka tapauksessa osaisi kuvitella tuollaista suhdetta. Minulla on kyllä ollut suhde, jota ei ollut tarkoitettukaan kestämään pitkään eli FWB-juttu, mutta se oli aivan eri asia kuin parisuhde, jossa liikutaan julkisesti ja tavataan toistensa sukulaisia, ystäviä jne. Oli meidänkin suhteessamme muutakin kuin seksiä, mutta emme olleet parisuhteessa ja vain 1-2 ystävääni tiesi kyseisestä miehestä.
Mutta tuollainen suhde edellyttäisi joka tapauksessa itseltäni sitä, että en antaisi itseni rakastua mieheen, ja miksi haluaisin parisuhteen, jossa ei uskalla rakastua?