Naapurin mies suuttui kun annoin 3v lapsen istua hetken hänen (parkkeeratun) moottoripyörän selässä
Tyttö halusi kovasti mennä istumaan satulaan. Ketään ei näkynyt missään, tytöllä oli puhtaat vaatteet ja kengät (juuri nurmikon kautta kävelimme)
Tyttö oli moottoripyörän selässä ehkä puoli minuuttia, sen verran että sain otettua kuvan.
Naapurin mies tuli sanomaan että hänestä tällainen touhu ei ole kivaa, hänen pyöränsä on hänen ja siihen koskemiseen tai kuvaamiseen pitää pyytää lupa.
Pyörä on kuitenkin kerrostalon parkkipaikalla, kai siellä saa edes kuvata?
Poistin kuvan ja lupasin ettei moinen toistu. Mitä haittaa tästä olisi ollut kenellekään?
Kommentit (35)
Niin huono etten edes yritä kertoa miksi, vai sanoisko että niin tyhmä ettei sulle kannata edes yrittää kertoa miksi.
No et sinäkään pitäisi siitä jos joku tulisi kotiisi ilman lupaasi ottamaan kuvia. Ei ne puhtaat vaatteet mitenkään liity asiaan.
Mietippä mitä opetit tytöllesi tuolla?Jamietippä jos pyörä olisi jostain syystä kaatunut?
Vaikka jostain asiasta ei olisikaan haittaa kenellekään, se ei tarkoita automaattisesti samaa että se olisi aina soveliasta.
Toisten omaisuus ei ole mikään sun tenavan valokuvauskulissi. Ääliö.
Toisen omaisuuteen ei kosketa ilman lupaa.
Mietipä itse, olisitko tykkänyt, jos sinuun autoosi joku olisi ryntänyt sisään? Ihan vaan hetkeksi istumaan, koska autosi näyttää niin kivalta? Mitä haittaa tästä olisi ollut kenellekään? Sama koskee luvatonta kuvausta.
Tuskin se kuvaaminen on ongelma, vaan se ettet pyytänyt lupaa!
Myös kasvattajana sinun pitäisi vähän miettiä, mitä viestiä annat lapsellesi. Aika rajattomalta kuulostaa, jos sun mielestä pihalla oleva = saa vapaasti käyttää.
Laittaisitko avoauton kyytiin? Nostaisitko alakerroksen parvekkeelle keinuun? Saisiko avoimesta ovesta kipaista pissalle omakotitaloon? Voiko toisen lelu lainata kysymättä? Saako sun laukkua ihan vain vilkaista nopeasti? Sun lapsen pyörän ottaa hetkeksi ja kokeilla?
Jos lapsi oppii, että tuollaista saa tehdä ilman lupaa, hän tekee sen myös liikkuessaan ilman sinua. Olet varmaan varautunut maksamaan vauriot, jotka syntyvät hänen kavutessaan moottoripyörien, skoottereiden yms. päälle ja niiden kaatuessa?
Multa naapuri kyseli, että voisinko kuljettaa hänen sukulaistaan moottoripyörällä ympäri kaupunkia ja näyttää maisemia. Hemmetti, meinas hermo mennä.
Itse en olisi suuttunut.
Mutta epåsuotavaa toimintaa kuitenkin sinulta.
Jotenkin sinun kysymyksestä nyt sai sen kuvan että jos vaikka vastaisinkin että oli väärin ja typerästi tehty, niin et ymmärtäisi että miksi... Toisen omaan ei kosketa, ellei ole lupaa.
Annatko lapsesi varastaa kaupassa jos hän niin haluaa? Teit väärin. Toisen omaisuuteen ei kosketa
Joku päivä tyttö menee ja kiikkuu kyytiin ja voi vaikka kaatua koko pyörä. Melkoisesti painaa tuollainen. Korjaamunen maksaa ja tytön henki voi mennä.
Olisin suuttunut mäkin. Perusasia joka tuntuu useilta lapsilta olevan hukassa (eli vanhemmat ei opeta): toisten moottoriajoneuvoihin ei kosketa. Näkee autonäyttelyissäkin kun lapset lähmii autoja siellä ja vanhemmat hymistelee vieressä.
Onneksi et mun pyörää pidellyt, olisin saattanut vähän pahemmin sanoa kuin naapurin mies.
On varmasti provo, mutta oikeasti tuollaisia vanhempia on. Tullaan toisten pihoille tai koskettelemaan toisten koiria, koska pentu haluaa. Kirjastossa ja kaupassa pitää saada kiivetä sinne ja tänne, koska eihän sitä voi kieltääkään ettei se ala itkeä. Tai nykyään just noin, että äiti haluaa saada ihqun kuvan prinsessasta naapurin mummun kukkaistutuksissa.
Olisit vaan kysynyt luvan.