Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kantapäät on tulehtunu, aamuisin tuottaa tuskaa herätä

Vierailija
03.06.2018 |

Ja kun lähden käveleen joudun pitåå seinästå kiinni. Seisomatyö, tuottaa tuskaa mut en voi saikulle jäädä. Mikä avuksi?

Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
03.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmaan on tuo plantaarifaskiitti ja tuossa artikkelissakin sanotaan, että kävelemään lähtö on kivuliasta etenkin aamuisin.

http://www.ts.fi/teemat/1074135412/Plantaarifaskiitti+eli+kantakalvon+tulehdus+yleisin+syy+kantapaakipuun

Vierailija
2/18 |
03.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Silikonipohjalliset, yöksi sellainen veto. Vähän korkoa kenkään. Lääkäristä kortisonipiikki. T: samasta vaivasta kärsivä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
03.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, plantaarifaskiitti tuli heti otsikosta mieleen. Itellä oli puoli vuotta tuskaa, sitten hävisi itsestään, mitään erikoista en tehnyt.

Vierailija
4/18 |
03.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Venyttele pohjelihaksia. Jalkapohjaakin voi hieroa sellaisella faskiapallolla. Noilla ja kantapään silikonituella lähti paranemaan. Kesti kyllä tovin.

Vierailija
5/18 |
03.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Buranaa vain, lääkäriltä voit saada siihen antibioottipiikin, mutta kyllä se menee levolla, hyvillä kengillä ja kipulääkkeellä pois. Tsemppiä!!!

Vierailija
6/18 |
03.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikset muka voi jäädä saikulle?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
03.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Seisomatyöläisen kannattaisi hankkia erityispohjalliset. Mene työterveyteen ja kysy maksaako työnantaja ne. Jos ei, niin maksat itse, on sen arvoista.

Vierailija
8/18 |
03.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heität ensin ne olettomapohjaiset kesäkengät roskiin, niistä vaiva tuli.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
03.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Buranaa vain, lääkäriltä voit saada siihen antibioottipiikin, mutta kyllä se menee levolla, hyvillä kengillä ja kipulääkkeellä pois. Tsemppiä!!!

Kortisonia sinne kyllä pistetään. Ja burana on kyllä kevyttä tuohon vaivaan. Mutta lääkäriin kannattaa kyllä mennä. Vuoden kaksi se kestää vaikka kuinka hoitaisi.

Vierailija
10/18 |
03.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menisin kalevalaiselle. Ei se voi vaivaa kokonaan poistaa, mutta paljon helpottaa: www.kansanlaakintaseura.fi

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
03.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla kesti yli vuoden, sitten hävisi lähes itsekseen. Yhden tulehduskipulääkekuurin söin matkan varrella, pyörittelin palloa, venyttelin, hankin pohjalliset kaikkiin kenkiin. Lääkäri kielsi ballerinakenkien käytön kokonaan, kengissä on oltava korkoa ja pohjissa joustoa. Yleinen vaiva, ja hemmetin kivulias!

Vierailija
12/18 |
03.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokeilepas ihan venytellä jalkojasi. Ensin päkiän alle ohut kirja ja kantapää lattiaan, nojaa eteenpäin, venyttää pohjetta. Sitten seisoen, nosta jalkasi esimerkiksi sohvan käsinojan päälle tai pöydälle ja venytä takareisiä. Auttaa välittömästi. Toistat useita kertoja ja päiväksi joko kylmägeeliä tai kipugeeliä jalkaan. Tulehduskipulääkettä kuurina pari viikkoa. Kenkien vaihto auttaa myös. Jos nämä konstit ei auta, sitten kortisonipiikki lääkäriltä. Omasta kokemuksesta kerron sillä vuoden kokeilin kaikenmaailman geelipohjallisia ja muita poppakonsteja joista ei ollut mitään apua. Nyt nuo venyttelyt tehoaa paremmin kuin yksikään lääke tai lepo. Selkälihasten venyttelykään ei haitaksi ole. Ja youtubesta löytyy video miten teippaat kantapääsi kinesioteipillä työpäivän ajaksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
03.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä kärsin tuosta vajaa viisi vuotta ennen kuin meni niin pahaksi että jouduin jäämään piiiiitkälle saikulle ja vaihtamaan alaa kokonaan. Toipumiseen on mennyt kolmatta vuotta ja vieläkin jalat ovat herkät, mutta uskallan väittää, että nyt tuo on viimein takana. Aivan kauhea vaiva. Työssä oli todella paljon kävelyä ja jouduin lopulta syömään niin vahvaa kipulääkecocktailia (+valelin jalkoja kaikilla tauoilla kylmägeelillä jne), ettei koko hommassa ollut enää järkeä. Käytin jalkatukia öisin, jalkoihin piikitettiin kortisonia, venyttelin, kävin fysioterapiassa, teetin erilaisia pohjallisia, käytin geelityynyjä ja kaiken maailman erikoiskenkiä, mutta vain jalkeilla olon välttäminen on auttanut.

Vierailija
14/18 |
03.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt on menossa ohi, kymmenen kuukautta olen vas. kantapään kipua kärsinyt. Paras oli, kun ostin Saksassa käydessäni DM:stä pehmeät pohjalliset, joissa oli myös holvikaaren tukea (maksoi kokonaista 6,90 pari). Kaaren tuki  on tärkeää, siitä alkoi pikkuhiljaa paraneminen. Samoin kantapään alle pehmuste (kokeile pesusientä).

Puolitoista kuukautta pidin öisin lastaa, joka piti nilkan paikallaan, susihommaa.

Kuulin vasta, että jotakuta oli auttanut kolmesti päivässä lämmöllä hautominen.

Tosiaan, ne ballerinat yms. rimpulakengät mäkeen.

Niin, ja youtubesta löytyy teippaus- ja jumppaohjeita. Tsemppiä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
03.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse laitan masai-kengät jalkaan kun alkaa jalat oireilla. Jalat eivät niissä kengissä rasitu koska askellus on rullaava.

Vierailija
16/18 |
03.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sain parhaan ohjeen työkaverilta, joka sai sen fysioterapeutilta. Unohda sen alueen venytys kokonaan. Älä kävele ollenkaan ilman kiilakorkosandaaleita edes kotona , ei edes yöllä vessareissulla. Ulkokengiksi valitse aina kengät, joissa korko tai kiilakorko. Ec..on kengät. varsinkin lenkkarit parhaat, niissä paras holvikaaren tuki. Itselläni oli seisoma/kävelytyö. Jalat kipeänä puoli vuotta, ei voinut jäädä saikulle. Tällä ohjeella alkoi paraneminen ihan muutamassa päivässä. Ja jatkui niin, että parin-kolmen viikon kuluttua pystyin jo kävelemään ko kengillä. Ohjetta olen noudattanut nyt jo monta vuotta. Sisällä pystyn kävelemään ilman sandaaleita, ulkona aina ne holvikaarta tukevat ja kantapäätä kohollaan pitävät lenkkarit. Välillä pitää sisälläkin pitää ko sandaaleita, kun on painoa tullut lisää. Parani ilman kortisonia, joka varmasti myös auttaa. Ensin sain ohjeeksi , että venyttää, venyttää, mutta se oli se asia, joka pahensi kipua ja pidensi vaiva-aikaa.

Vierailija
17/18 |
03.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Korkoja, pohjallisia... Aivan, tuetussa asiassahan lihakset vahvistuvat. Kas, kun emme pidä jalkoja kipsissä jatkuvasti. 

Kengät pois, tai vähintään paljasjalkakengät. Aluksi varovasti, kenkiä vaihdellen. Kovalla alustalla saa olla vähän pehmustetta, mutta ei korkoa! Seisomatyöskentelijälle seisomatyömattoja tms. pehmeää. 

Jalkojen jumppaa enemmän kuin venytystä. Noissa kengissä jalat pääsevät liikkumaan luontaisesti ja lihakset vahvistuvat. Voivat tulla kipeäksi, kun eivät ole vuosiin työskennelleet (jos vaikka joku on laittanut jotkut ensikengät jalkaan.... :P )

Youtuubista vaikka niitä jalkajumppaohjeita, nimenomaan pf löytyy kyllä. Myös jalkaterapeutille voisi mennä fysioterapeutin sijasta. 

Oma vaiva katosi ja on pysynyt poissa. 

Vierailija
18/18 |
04.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiilakorkokenkiä en olekaan kokeillut. Käytän crocseja säännöllisesti, niillä on kevyt astella. Lisäksi pallo- ja juurakkohierontaa tai mitä nyt eteen sattuu sekä jalkapohjan venyttelyä. Aamulla ja seisomaan noustessa aina ensin jalkahierontaa, ei tarvitse edes kauan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kaksi kaksi