Kuka väittää, etteikö mm. median seuraaminen, markkinakoneiston tukeminen ja blogien seuraaminen saa naisissa aikaan "kilpavarustelua"?
Vielä 20-50 vuotta sitten naiset eivät jatkuvasti kauhistelleet toisten painoa, kylkiläskejä, selluliittiä, kainalo- tai pillukarvoja. Eivät kokoneet huonommutta ja ällötystä itsestään jos painoa oli täydet 70kg ja pillun alueella kasvoi karvaa. Ei koettu tarvetta leipoa spelttileipää ja syödä ituja sekä "kuituu ja protskuu". Nykyään seurataan jopa ahdistuneena kuinka toisilla on enemmän healthy life ja kauniimpi iho.
Ja silti "ihan itse" ollaan keksitty oma ihanne hoikkuudesta, karvattomuudesta ja kodista jossa valkoiset ja hopeiset "värisävyt" luovat ahh niin lempeän (kylmän) tunnelman. Elämä on pilalla jos pikkuvaimon lapsukaiset eivät saa 150€ haalareita ihanissa kuoseissa ja jatkuvasti uusia rusettipipoja á 40€.
"tarvitseehan lapsi vaatteita s@@tana", sanoo mamma ja vinkuu miehelleen tai ottaa velkaa.
Kuka väittää, että on ihan itse keksinyt nämä kaikki tarpeensa?
nostoa