Mitä taitoa tai ammattia kahdehdit tai ihailet?
Taustaa: katsoin juuri pätkän jossa soitinrakentaja teki viulun, alusta loppuun, sahaten, höyläten, hioen, veistäen, petsaten ja lakaten. Tuli heti sellainen olo että osaisinpa itsekin... Pohdin että monessa kohdassa oma keskittymiskyky tai pitkäjänteisyys pettäisi varsin helposti.
Kommentit (9)
Neurokirurgeja. Uskomatonta kuinka nykyaikana pystytään leikkaamaan syöpäkasvain potilaan ollessa hereilläkin.
Vierailija kirjoitti:
Ylipäätään ihailen kädentaitoja, erityisesti metalli- ja puuseppiä.
Mieheni on puuseppä / verhoilija. On tehnyt meille huonekalut ja sängyt. Ei nitise eikä natise ja saumat pysyy ehjänä. En aina ymmärrä miten se on mahdollista tehdä. Toiset vaan osaa.
Minä ihailen satelliitti ja avaruusprojektien vetäjiä. Projektit kestää jopa 20v joten saavat keskittyä vain ja ainoastaan yhteen asiaan eikä tarvitse sinkoilla 10 eri projektin ja asiakkaan välillä.
Oikeastaan ihailen kaikkia taitoja. Luovuutta, kuten tanssi, maalaaminen, musiikki jne. Kädentaidot, matemaattinen lahjakkuus, liikunnallisuus. Ei ole vain yhtä taitoa, jota pitäisin kaikista hienoimpana. On niin hienoa katsoa, kun joku osaa jotain, mikä itsestä tuntuu ihan mahdottomalta. Ihminen oppii ja pystyy ihan uskomattomiin juttuihin!
Sama kuin vitosella. Ihailen kaikkia luovia ja taitavia ihmisiä. Lisäksi olen vilpittömästi kateellinen niille, joilla on luonnostaan hyvä lauluääni.
Sanotaan nyt, että jotain roskakuskia tai siivoojaa niin en vaikuttaisi pinnalliselta.
Matemaattisesti lahjakkaita ihmisiä.
Hyviä puheenlahjoja, sitä että osaa aloittaakeskusteluja kaikkien kanssa.
Ylipäätään ihailen kädentaitoja, erityisesti metalli- ja puuseppiä.