Uskallatteko syödä sisältä punaiseksi jätettyä jauhelihapihviä?
https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/663086-liki-20-ruokamyrkytyse…
"Neljällä henkilöllä todettiin ehec-bakteeri, kun kotona valmistetut jauhelihapihvit oli tarkoituksella jätetty liian raaoiksi"
Kommentit (9)
Minkä ihmeen takia jauhelihapihvi pitäisi paistaa mediumiksi? Sen pitää olla kypsä läpikotaisin. Kokolihapihvi on asia erikseen. Se maistuu parhaiten mediumina.
Tuossa artikkelissa muuten oli puhe ankan- ja broilerinlihasta, ja linnunliha on myös syytä paistaa kokonaan kypsäksi jo salmonellariskinkin takia.
riippuu minkä eläimen lihaa on käytetty
Riippuisi täysin lihan alkuperästä. Naudan syön mieluiten lähes raakana, kunhan on suomalaista, suomessa teurastettua ja pakattua.
Vierailija kirjoitti:
https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/663086-liki-20-ruokamyrkytyse…
"Neljällä henkilöllä todettiin ehec-bakteeri, kun kotona valmistetut jauhelihapihvit oli tarkoituksella jätetty liian raaoiksi"
Siinä on taas leikitty kokkia väärällä lihalla. Kyllähän ne huippurafloissakin jättää punasta.. Niin jättää mut oikeilla lihoilla ja ne säilyttää niitä lihoja oikein. Noi bakteerijutut on omaa tyhmyyttään ja se tulee ihan siitä säilytyksestä ja lämmön kanssa pelleilyllä.
Juu EI raakaa jauhelihaa! Tartar-pihvikin kuuluu tehdä vastajauhetusta naudasta, ei mistään kaupan jauhelihasta.
Jauheliha alkaa AINA reagoida ilman kanssa ja kasvattaa bakteereja, kun se jauhetaan. Ihan riippumatta siitä, pannaanko se sen jälkeen tyhjiöpakkaukseen.
ehec voi tappaa. Varokaa etenkin jenkeissä, koska siellä on ne sairaiden/kuoleiden eläinten kerääjät ja lihat menee hampurilaispaikkoihin.
Vuosia sitten tuli ohjelma telkusta.
Uskallan mutta en halua. Raa'an lihan koostumus ja maku ällöttää. Kypsää sen olla pitää.
Kyllä. Jos liha nimenomaisesti on jätetty punaiseksi, eli kyseessä on naudanliha.
Broileri tai ankka ei ole punaista. On ihan eri asia jättää broileri tai ankka kypsentämättä. Kuten uutisestakin voi lukea.
Naudanliha joo, sianliha ei.